Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 sierpnia. Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży
28/08/2018 - 12:20

Krynica-Zdrój w pierwszej piątce największych atrakcji turystycznych Małopolski

Małopolska to jedno z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów w Polsce. Każdy Polak wie, że trzeba, co najmniej raz w życiu zwiedzić Wawel, Wieliczkę i być w Oświęcimiu. Jednak w czołówce miejsc najczęściej odwiedzanych znalazło się także jedno miasto powiatu nowosądeckiego, jakim jest Krynica-Zdrój.

Na mapie turystycznej regionu coraz częściej pojawiają się mniejsze miasta, które stale budują swoją markę, jako centra turystyczne i ciekawą ofertą przyciągają turystów z całej Polski. Według raportu "Województwo Małopolskie 2017" opublikowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych miejsc w naszym województwie jest miasto Krynica-Zdrój.

W 2016 roku Małopolskę odwiedziło 14,9 mln ludzi z czego 3,1 mln to turyści zagraniczni. W porównaniu do roku poprzedniego, województwo zanotowało wzrost przyjezdnych o prawie 7 proc. Szacunkowo, wszyscy turyści zostawili w naszym regionie zawrotną kwotę 13 mld złotych.

Zobacz także: Krynica-Zdrój w TVP. 27 i 29 sierpnia Festiwal Jana Kiepury na bis

Według opracowania, dominującym celem przyjazdu do Małopolski turystów krajowych jest aktywny wypoczynek, czyli narty, snowboard, rowery, spacery, wędrówki górskie  -  55,3 proc. oraz zwiedzanie zabytków i oferta kulturalna - 43,6 proc. Atrakcje Krynicy-Zdroju świetnie się wpisują w te potrzeby. 


Krynica-Zdrój znana jest z odbywającego się już od ponad pół wieku i trwającego tydzień Festiwalu im. Jana Kiepury, na który w tym roku przyjechało około 40 tys. widzów. Kolejnym wydarzeniem jest Forum Ekonomiczne oraz - tego nie może opuścić żaden sportowiec  - odbywający się we wrześniu Festiwal Biegowy. W tym roku weźmie w nim udział około 10 tys. biegaczy, jednak przyjezdnych będzie kilka razy więcej. Cały rok ogromnym zainteresowaniem cieszą się w Krynicy takie atrakcje jak Jaworzyna Krynicka czy Góra Parkowa.

Strategia rozwoju miasta opiera się na ciągłym rozszerzaniu oferty kulturalnej i turystycznej, aby zachęcić turystów do przyjazdu właśnie do Krynicy, a wiadomo, że każdy turysta to realny zysk dla mieszkańców - mówi burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko - ogromną pracę wykonują także kryniccy przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na najwyższym poziomie.  Od paru lat obserwujemy, że te starania przynoszą świetne efekty.

(KS) Fot. autor. Raport Województwo Małopolskie 2017, UMWM

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"