Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
29/10/2018 - 12:25

Krynica: Góra Parkowa z kolejnymi atrakcjami. Ogród Żywiołów w budowie

Na Górze Parkowej w Krynicy powstanie Ogród Żywiołów. To już pewne, bo projekt zgłoszony przez gminę Krynica wygrał konkurs na dofinansowanie unijne i dostanie na ten cel 3,5 mln złotych. Do 2020 roku ma, więc powstać nowa ciekawa atrakcja uzdrowiska.

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju to jedna z największych atrakcji w uzdrowisku. Pięknie położona przestrzeń w centrum miasta z jednym z najstarszych parków w okolicy, jest świetnym miejscem na spacer dla kuracjuszy i mieszkańców. Prace rewitalizacyjne w ramach programu Kurort Krynica w Parku Zdrojowym ruszą początkiem listopada. Teraz dowiadujemy się, że także południowo-zachodnie zbocze Góry Parkowej zostanie ciekawie zagospodarowane. Na powierzchni 5 hektarów powstanie Ogród Żywiołów.

Zobacz także: Park jak z bajki. Zobacz, jak będzie wyglądać Polana Janówka [Zdjęcia]

Projekt na pozyskanie środków unijnych został złożony w styczniu, jednak dopiero w październiku zapadła decyzja o dofinansowaniu. Gmina dostanie 3,5 mln złotych, co stanowi 75 proc. wszystkich kosztów prac. W ramach projektu, na dotąd niezagospodarowanym zboczu Góry Parkowej powstanie mała architektura sprzyjająca relaksowi, wieża widokowa z punktem obserwacyjnym, alejki spacerowe, nowe oświetlenie. Wielkim hitem ma być park miniatur. Początkowo zakłada się powstanie 10 budowli charakterystycznych dla uzdrowisk europejskich, z możliwością rozbudowy parku o kolejne miniatury. Mają powstać ciekawe odlewy wraz z opisem, także w języku Braille. Cała infrastruktura ma zostać dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W ramach projektu ma powstać także Park Żywiołów. Będzie to ekspozycja o charakterze edukacyjnym umożliwiająca poznanie praw i zjawisk rządzących naturą. Główną rolę w ekspozycji mają grać siły ziemi, wody, ognia, powietrza i metalu.

-Udało nam się uzyskać kolejne dofinansowanie - mówi burmistrz Dariusz Reśko. Procesy inwestycyjne są bardzo długie i wymagają wiele pracy, ale ich efekty w postaci nowych ciekawych miejsc są tego warte. Myślę, że powstanie Ogrodu Żywiołów to wspaniała informacja dla wszystkich mieszkańców i miłośników Krynicy.

Ogrody Żywiołów mają łączyć dwie atrakcje turystyczno-uzdrowiskowe, istniejący Park Zdrojowy i planowane Centrum Dziedzictwa Łemkowskiego, na powstanie, którego gmina złożyła już projekt o dofinansowane.

(KS) Fot. UM K-ZDziękujemy za przesłanie błędu