Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
16/07/2023 - 16:05

Kraina z labiryntami winnic i słońca! Szukaj jej w...

Republika Mołdawii zyskała miano "kraju z otwartymi drzwiami w winiarskim raju". Produkcja wina jest podstawowym zajęciem Mołdawian. Każdy, kto tu przyjeżdża, jest mile widziany.

Ceniona jest produkcja Kombinatu Win Jakościowych "CRICOVA". To najstarsze miejsce przechowywania "świętego napoju".

Kombinat winiarski Cricova SA został założony w 1952 roku, reprezentując unikalny podziemny kompleks, znany na całym świecie z ogromnych labiryntów, a zwłaszcza z doskonałych win.

Kraina z wieloma winnicami i mnóstwem słońca. To właśnie tutaj, w centralnej części Mołdawii, w regionie Codru, rozpoczyna się historia mołdawskich pereł winiarskich.

Aż do XX wieku winiarstwo w Mołdawii rozwijało się niekonsekwentnie. Od początku XIX wieku do połowy XX wieku historia lokalnego winiarstwa charakteryzowała się zarówno zajęciem żyznych ziem za panowania cara, jak i epidemią filoksery na początku ubiegłego stulecia. Dopiero od początku lat 50-tych XX wieku możemy mówić o systematycznym podejściu do rozwoju tej gałęzi. To właśnie wtedy położono podwaliny pod nowoczesne mołdawskie winiarstwo, z którego słynie firma Cricova.

W 1952 roku, w celu rozwiązania rażącego problemu braku specjalnych pomieszczeń do przechowywania i dojrzewania wina, dwie wybitne osobistości mołdawskiego winiarstwa, Petru Ungureanu i Nicolae Sobolev, zaproponowali wykorzystanie wyrobisk w kamieniu jako magazynów wina. Wkrótce ustalono, że wina przechowywane w taki sposób w zakładzie Cricova były lepsze pod względem wskaźnika jakości i odporności na czynniki stabilności, co posłużyło jako ważny argument do kontynuowania prac, które w tamtym czasie wydawały się eksperymentem.

Już w 1954 roku w Kombinacie Cricova założono kolekcję win, znaną dziś jako Narodowa Piwnica Win.

Czytaj dalej - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu