Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
02/05/2023 - 09:10

Koniec z rozliczeniem PIT za 2022. Co z nadpłatą lub niedopłatą podatku jeśli nie zaakceptowaliśmy swojej deklaracji

Termin na złożenie rocznej deklaracji podatkowej upływa 2 maja. Wielu podatników jednak nie zajmuje się tą sprawą – zdając się całkowicie na skrówkę. Wiedzą, że mają automatycznie przygotowane rozliczenie i nawet jeśli go nie zaakceptują w systemie e-PiT, z dniem 2 maja zostanie ono uznane automatycznie za złożone. A co jeśli wynika z niego nadpłata lub niedopłata?

Większość podatników może rozliczyć się za pośrednictwem platformy e-PIT. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę czy umowę zlecenie, zeznanie jest wcześniej przygotowane w systemie i 2 maja zostanie złożone automatycznie.

PIT za 202 rok: kiedy jest rozliczony automatycznie

– Zeznanie podatnika będzie automatycznie złożone w wymaganym terminie, ale może się okazać, że będzie w nim niedopłata podatku, a tą trzeba uregulować również do 2 maja. W przypadku nieopłacenia należności w tym terminie, podatnikowi będą naliczane odsetki, które obecnie wynoszą aż 16,5%. Może się więc okazać, że należność znacznie wzrośnie - wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.


W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też część ulg, z których mogą skorzystać podatnicy, m. in. ulgę na dzieci. Udostępnione zeznanie zawiera też nr KRS dla przekazania 1,5% podatku należnego na rzecz OPP, której podatnik przekazał 1% podatku w zeszłorocznym PIT i która nadal widnieje na Wykazie Organizacji Pożytku Publicznego. W usłudze Twój e-PIT podatnik znajdzie również wykazane przez płatników w informacjach PIT-11 zwolnienia i odliczenia z tytułu ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów a także składki członkowskie na rzecz związków zawodowych.


Przygotowane wcześniej w systemie zeznanie może też nie zawierać wszystkich PIT-ów, jakie podatnik otrzymał. Nie zwalnia to jednak z ich uwzględnienia w rocznym rozliczeniu. Dodatkowo w systemie mogą wystąpić błędy, takie jak nieprawidłowo zastosowane ulgi lub ich pominięcie. Przykładowo, jeśli podatnikowi w 2022 roku urodziło się dziecko, ulga nie będzie widoczna w systemie.

Rozliczenie podatku za 2022 rok: co z nadpłatą co z niedopłatą

W związku ze zmianami, które miały miejsce w roku 2022, wielu podatników może skończyć rok z nadpłatą podatku. Może się jednak okazać, a były już takie przypadki, że podatnik otrzyma większy zwrot niż mu się faktycznie należy.


– Wielu z nas traktuje pieniądze ze zwrotu podatku jako dodatkowy bonus finansowy i lekką ręką wydaje te środki, bez sprawdzenia czy zostały naliczone prawidłowo w systemie. Trzeba jednak pamiętać, że prędzej czy później fiskus upomni się o zwrot nienależnej nadwyżki zwrotu. Na szczęście nie będzie trzeba płacić odsetek od tej kwoty. Jednak oddawanie już wydanych pieniędzy dla wielu osób może być trudne. Dlatego warto znać właściwą kwotę zwrotu – mówi Piotr Juszczyk.


Co ciekawe, za 2022 r. można dostać wyższy zwrot, niż wynika to ze złożonego zeznania. W 2022 r. zaliczka była pobierana na dwa różne sposoby ale rozliczenie roczne będzie dokonane w jednolity sposób, taki jaki obowiązuje od szeregu lat. Sytuacja każdego z podatników może być nieco inna, z tego względu, że podatnik może korzystać z preferencji i odliczeń i trzeba ją traktować indywidualnie.
Dla podatników, którzy przed wprowadzeniem lipcowych zmian spełniliby warunki do ulgi dla klasy średniej (uzyskiwali przychody ze źródeł objętych ulgą, tj. z pracy i z działalności gospodarczej, i we wskazanych przedziałach), będzie obliczany hipotetyczny podatek należny.


Hipotetyczny podatek zostanie obliczony niezależnie od formy złożenia zeznania podatkowego (papierowo, za pomocą usługi Twój e-PIT, czy elektronicznie) oraz bez względu na to, czy zeznanie było indywidualne, czy złożone na preferencyjnych zasadach (wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci). Podatnik nie będzie zaangażowany w żaden sposób w ten proces. Przepisy zostały tak skonstruowane, żeby nie sprawiały jakichkolwiek komplikacji przy rozliczeniu rocznym. Stworzony przez Krajową Administracje Skarbową system automatycznie obliczy hipotetyczny podatek należny i jeżeli będzie on niższy od podatku należnego wykazanego przez podatnika w złożonym zeznaniu podatkowym, to podatnik otrzyma pocztą lub za pośrednictwem portalu e-US informację na ten temat.

Nadpłaty i niedopłaty podatku za 2022 rok: jak rozliczać się z fiskusem

Widocznym efektem reformy będzie mniejsza liczba osób, która w tym roku będzie musiała dopłacić podatek. Z dopłatą może się liczyć 1,2 mln podatników. Korzystna zmiana w rocznym zobowiązaniu podatkowym nie zmienia faktu, że dopłaty wystąpią i to z różnych powodów. Przede wszystkim w pierwszym półroczu zaliczki na PIT były pobierane z uwzględnianiem tzw. mechanizmu „rolowania” (w uproszczeniu: porównywano zaliczki obliczone wg zasad z 2022 r. i z 2021 r. i pobierano niższą z nich). Dopłacać mogą również ci podatnicy, którzy mają kilka źródeł dochodu.
Dopłaty podatku to efekt wysokości zaliczek, które pobrano w ciągu roku na podatek.


Urząd skarbowy ma 45 dnia na zwrot podatku gdy rozliczenie było w formie elektronicznej lub trzy miesiące gdy w formie papierowej. Ponadto jeśli już po złożeniu nastąpiła korekta – dwa miesiące od korekty jednak nie mniej niż trzy miesiące, jeśli korekta nastąpiła szybko.


To oznacza, że osoby, które nie zaakceptowały w systemie e-PIT swojego rocznego zeznania przygotowanego przez skarbówkę mogą czekać na zwrot podatku nawet 45 dni. Ci, którzy weszli do systemu i zaakceptowali rozliczenie dostawali zwrot nawet po 7 dniach.

Tych co mają niedopłatę i nie zaakceptowali automatycznie przygotowanego zeznania rocznego w systemie e-PIT skarbówka o tym poinformuje, ale nie zmienia to faktu, że od 2 maja od niedopłaty trzeba będzie naliczyć odsetki za zwłokę. ([email protected]) fot.pixabay © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu