Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
31/12/2019 - 11:55

Koniec z mentolowymi papierosami

W 2014 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę tytoniową. Zgodnie z nią wkrótce nie kupimy papierosów mentolowych. A to na mocy jednego z jej zapisów, który mówi, że niedozwolona jest sprzedaż wyrobów tytoniowych o aromacie innym niż naturalny aromat tytoniu. Ten przepis miałby wejść w życie w maju 2020 roku.

ogłoszenia Nowy Sącz

Unijna dyrektywa, która weszła w życie w 2014 roku, ma na celu poprawę zdrowia, głównie poprzez zmniejszenie liczby palaczy. Zgodnie z rozporządzeniem od maja 2020 roku w całej Unii Europejskiej będzie obowiązywał zakaz sprzedaży papierosów o „aromacie charakterystycznym”. Czym właściwie jest „aromat charakterystyczny”?

W dyrektywie Parlamentu Europejskiego możemy przeczytać „aromat charakterystyczny oznacza wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach tytoniu, powstały z dodatku lub kombinacji dodatków, w tym między innymi owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest zauważalny przed lub w trakcie konsumpcji wyrobu tytoniowego”. A więc sprzedaż wszelkich smakowych papierosów będzie zabroniona. Dotyczy to również tytoniu do samodzielnego robienia papierosów. 

Wiele sklepów już teraz ogranicza sprzedaż papierosów mentolowych, aby przygotować się do zakazu, który niebawem zacznie obowiązywać. 

Oprócz tego od nowego roku będzie obowiązywała wyższa akcyza. Ceny alkoholu i papierosów wzrosną o 10 proc. Ministerstwo Finansów obliczyło, że paczka papierosów będzie kosztowała średnio 1,02 zł więcej, a paczka tytoniu będzie droższa o 1,69 zł. Dzięki temu, budżet zyska 1,7 mld zł w przyszłym roku.

[email protected], fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu