Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
26/05/2019 - 21:05

Gorące komentarze po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Wiemy już jakie wyniki według sondaży osiągnęli politycy, a także kto zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego. Jak spisali się reprezentanci naszego regionu?

W sztabie Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Sączu  politycy na gorąco komentowali wygraną.

- Bardzo cieszymy się z takiego wyniku, jednak zachowujemy spokój, gdyż są to na razie sondaże. Przyjmujemy je ze spokojem, gdyż czekamy na rozstrzygnięcia oficjalne. Są to stosunkowo łatwe do obliczenia wyniki zatem mam nadzieję, że nie będziemy musieli na nie bardzo długo czekać - powiedział w rozmowie z naszym portalem Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. - Patrząc jednak na uwarunkowania statystyczne trudno przypuszczać, aby sondaże od wyników różniły się tak, żeby nastąpiła zmiana lidera.

Co na temat wygranej mówi poseł Arkadiusz Mularczyk, który do Europarlamentu startował z dziewiątego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości?

- Cieszymy się ze zwycięstwa, które jest wyrazem poparcia dla rządu. To wynik, który pokazuje też poparcie dla naszej polityki.

Jakie ma pan szanse na mandat europosła? Zna pan cząstkowe wyniki?

- Trudno teraz na ten temat spekulować, bo w Małopolsce i Świętokrzyskiem jest w sumie 4 tysiące komisji obwodowych.  Nawet zliczenie danych z powiatu i miasta niewiele powie na temat rezultatów. Trzeba czekać na zsumowanie głosów oddanych w blisko  60 proc, komisji, żeby w ogóle mówić o wynikach. Sądzę, że wszystko rozstrzygnie się nie wcześniej niż we wtorek.

Swojego komentarza udzielił nam również poseł Jan Duda. - Te wyniki oceniam bardzo dobrze. Co sprawiło, że takie są? Myślę to efekt bardzo ciężkiej pracy wielu osób. Począwszy od rządu, przez posłów i senatorów, a na szczególne pochwały zasługują wolontariusze i działacze lokalni Prawa i Sprawiedliwości. Z reguły sondaże nie różnią się bardzo względem ostatecznych wyników, ale miałoby się tak stać chciałbym, aby to było na naszą korzyść. Bardzo cieszę się również z frekwencji, jest ona wysoka i pokazała, iż przełamujemy się w kwestii zainteresowania kwestiami Europarlamentu - wyjaśnił. 

Z wygranej cieszy się też gorlicka posłanka Barbara Bartuś, która do Europarlamentu startowała z szóstego miejsca na listach PiS.

-  Jeśli chodzi o mój wynik to na razie niewiadoma, ale ogromnie się cieszę ze wspaniałego wyniku Prawa i Sprawiedliwości w naszym okręgu i z sukcesu wicepremier Betaty Szydło, która – co już wiadomo – zyskała rekordowe poparcie,  prawie pół miliona głosów. To ogromna satysfakcja, że nasza kampania została przez wyborców doceniona, choć nasi polityczni przeciwnicy przypuścili na nas zmasowany atak. Wszyscy robili kampanie anty-PiS. Ale wygraliśmy! I to jest dobry prognostyk na jesień, na wybory do Sejmu i Senatu

Poniżej progu wyborczego lokuje się wynik Ruchu Kukiz’15. To oznacza, że  gorlicka posłanka Elżbieta Zielińska jest przegraną tych wyborów.

- Jest mi zwyczajnie przykro, bo mam takie poczucie, że zrobiłam maksymalnie wszystko co tylko można - komentuje na gorąco wyniki wyborów. - Cały czas podczas tej kampanii ciężko pracowałam. To były spotkania z wyborcami i rozdawanie ulotek na ulicach z dzieckiem na ręku. Nie mam poczucia, że zrobiłam za mało. Zrobiłam wszystko co mogłam. Pytanie,  jak się to rozłoży na poszczególne okręgi i jakie będą indywidualne wyniki.  Jestem ciekawa, ile zebrałam głosów. Wyniki pewnie poznam nie wcześniej niż we wtorek

Pozytywnie na wynik wyborów zapatruje się również Jakub Bocheński. - Okazało się, że jesteśmy trzecią siłą polityczną i co ważne, bez subwencji z budżetu państwa. Okazało się można tego dokonać, wszystko dzięki zaangażowaniu wielu osób. To pokazało, jak bardzo ludzie chcą zmian - mówił kandydat z komitetu Wiosna. - Na jesień musimy udowodnić, na co nas stać. W cztery miesiące zbudowaliśmy coś wielkiego i jesteśmy w Europarlamencie. Teraz czas pokazać siłę naszego projektu. Świeżość na polskiej scenie politycznej.

MŚ, JG

Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu