Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
08/02/2017 - 19:35

Koniec romskiej osady w Maszkowicach? Domy Cyganów DO ROZBIÓRKI!

Ponad trzydzieści domów znajdujących się na osiedlu romskim w Maszkowicach trzeba będzie rozebrać, bo postawiono je bez zezwolenia. Taka jest decyzja powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Nowym Sączu.

Urzędnicy powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego stwierdzili, że trzydzieści jeden budynków na osiedlu romskim w Maszkowicach postawiono nie tylko bez zezwolenia, ale także na terenach, które nie są przeznaczone pod zabudowę.

Zobacz też: Tragedia w osadzie romskiej w Maszkowicach. W pożarze zginął 3-letni chłopczyk

Nie ma możliwości legalizacji tych budynków - mówi Janusz Golec, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.  - Nie dość, że te obiekty są nielegalne, to jeszcze zostały postawione na terenach zielonych. Stan techniczny większości z tych budynków nie jest właściwy. Część z nich zbudowano systemem gospodarczym .

Zobacz też: Chełmiec i Łącko: 1 milion 140 tys. zł na domy dla Romów? W obu gminach impas

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie wyklucza, że decyzji nakazujących rozbiórkę może być jeszcze więcej, bo inspektorzy zamierzają skontrolować kolejne budynki.

Przypomnijmy, że w romskiej osadzie w Maszkowicach doszło na początku grudnia do tragedii. W pożarze, który wybuchł w jednym z domów zginął 2,5-roczny chłopiec. W tej prawie prokuratura prowadzi śledztwo. Być może fakt ten ma związek z ustaleniami bezprawności powstania budynków i szybką decyzją o rozbiórkach.

Jak zareagowali na te rewelacje sami mieszkańcy osiedla z Maszkowic? - Niech przyjadą i rozwalają. Nie jestem w humorze, żeby rozmawiać - skwitował nasze pytanie Robert Szczerba, nieformalny wójt tamtejszej wspólnoty.

Czytaj "Sądeczanina" w w czwartek. Dowiesz się: Jak sprawę komentuje sołtys Maszkowic? Co mówią inni przedstawiciele Romów? Dokąd mieliby się wyprowadzić Cyganie?

(ami), fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu