Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
06/03/2024 - 10:35

Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny i ile wynosi. Co zrobić, by go nie stracić

Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.
.

Okazuje się jednak, że z ważnego powodu wypłata tego świadczenia może być wstrzymana. Jaki to powód?

Kto ma prawo do dodatku aktywizującego, ile on wynosi

Zgodnie z art. 48 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku, bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:

w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;

z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.”

W pierwszym przypadku dodatek przysługuje przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek. Wysokość dodatku w tej sytuacji to różnica między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku.

Natomiast w drugim przypadku dodatek przysługuje w wysokości do 50% zasiłku (50% zasiłku to maksymalna kwota), przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

By dostać dodatek, trzeba świadczyć pracę

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowi, że dodatek aktywizacyjny nie przysługuje, jeżeli osoba, której go przyznano przebywa na urlopie bezpłatnym. Przede wszystkim dlatego, że w tym okresie nie ma faktycznie świadczonej pracy.

Na takim stanowisku stoi ministerstwo pracy, które uznało, że w sytuacji gdy bezrobotnemu został przyznany dodatek aktywizacyjny, a następnie osoba ta przejdzie na urlop bezpłatny, należy wydać decyzję o wstrzymaniu wypłaty dodatku aktywizacyjnego.

Po upływie urlopu bezpłatnego dodatek przysługuje nadal, aż do wyczerpania ustawowego okresu jego przysługiwania.

Ponadto ministerstwo pracy stoi na stanowisku iż okres urlopu bezpłatnego pochłania okres przysługiwania dodatku aktywizacyjnego i nie podlega przedłużeniu z tego powodu. [email protected]) fot. Firmbee/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim

Przepisy ustawy pod tym aktywnym linkiem - kliknij.







Dziękujemy za przesłanie błędu