Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
14/02/2014 - 08:00

Kompetentny urząd, zadowoleni mieszkańcy. Wspólne działania samorządów

Podnoszenie stopnia dostępności, jakości i efektywności usług publicznych w dziedzinach takich jak oświata, ochrona zdrowia, transport publiczny i zarządzanie drogami, to główny cel projektu, do którego przystąpił powiat gorlicki oraz siedem gmin Ziemi Gorlickiej. Zadanie realizowane jest wspólnie z powiatem zawierciańskim i obejmuje łącznie 12 jednostek samorządu terytorialnego. Projekt realizowany będzie do końca 2014 roku.
- W nowej erze zarządzania usługami publicznymi coraz bardziej istotne staje się integrowanie działań. Wymuszone jest to z jednej strony ograniczonymi możliwościami finansowymi jednostek samorządowych, ale także potrzebą zwiększenia efektywności oraz podnoszenia jakości usług publicznych, jako sposobu budowania przewagi konkurencyjnej samorządu – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. - Projekt do którego przystąpiliśmy pozwoli na jeszcze lepszą współpracę administracji sąsiednich gmin i samorządu powiatowego oraz integrację zarządzania usługami publicznymi – podkreśla starosta.
W powiecie gorlickim projekt swoim zasięgiem obejmie gminy: Biecz, Bobowa, Gorlice, Moszczenica, Ropa, Sękowa oraz Uście Gorlickie, natomiast w powiecie zawierciańskim gminy Ogrodzieniec, Pilica i Łazy. Zadanie będzie składało się z czterech etapów. Pierwszy z nich polegał będzie na przeprowadzeniu zintegrowanej tj. powiatowo-gminnej diagnozy stanu zaspokojenia lokalnych potrzeb społecznych w zakresie trzech sektorów usług nim objętych.
Na analizę składać się będzie zarówno punkt widzenia mieszkańców, jak i usługodawcy, czyli administracji. Przeprowadzone zostaną badania opinii mieszkańców na obszarze objętym projektem i wykonane będą analizy organizacyjno-funkcjonalne form i sposobów świadczenia usług przez administrację samorządową. W drugim etapie wykorzystywane są metody służące do samodoskonalenia zarządzania usługami publicznymi. Utworzone zostaną trzy Grupy Wymiany Doświadczeń (oświata, zdrowie, drogi z komunikacją), które będą spotykać się w gminach dwóch powiatów realizujących projekt. Powstaną także filmy promujące dobre praktyki na obszarach objętych przedsięwzięciem. Trzeci i czwarty etap to opracowanie modelu formalno-organizacyjnego, który usprawni świadczenie usług publicznych w danej dziedzinie, a także zintegrowanych planów dla gmin i powiatów w obszarach takich jak zdrowie, oświata i komunikacja. Jednym z działań na tych etapach będzie wdrożenie platformy elektronicznej do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Przedsięwzięcie pn. „Kompetentny urząd, zadowoleni mieszkańcy – integracja działań JST dla poprawienia dostępności, jakości i efektywności świadczenia lokalnych usług publicznych” realizowane jest przez Związek Powiatów Polskich, a finansowane z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Jego wartość wynosi ponad 1,6 mln zł.

(jg) Źródło: SP w Gorlicach
Fot. sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu