Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
21/03/2016 - 15:00

Kogo skrywają rejestry sądeckiego pośredniaka

Zdecydowana większość zarejestrowanych w sadeckim pośredniaku to bezrobotni w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zaliczamy do nich między innymi osoby do 30. i powyżej 50. roku życia, niepełnosprawne i długotrwale bezrobotne. Bezrobotni w szczególnej sytuacji stanowią 86,4 proc. wszystkich zarejestrowanych. Odsetek ten powoli, ale stale spada.

Największy udział w strukturze bezrobotnych stanowią długotrwale bezrobotni, czyli pozostający w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 
2 lat.

- Odsetek ten spadł poniżej połowy wszystkich zarejestrowanych. Nie zmienia to faktu, że nadal jest bardzo wysoki (49 proc.). To główny powód, dla którego większość programów wsparcia konstruowana jest z myślą właśnie o tej grupie bezrobotnych - informuje Wiesław Turek, redaktor  wydawanego przez Urząd biuletynu Sadecki Rynek Pracy.

Nieznacznie spadł odsetek osób powyżej 50. roku życia i niepełnosprawnych, wzrósł natomiast udział procentowy osób do 30. roku życia, także traktowanych jako osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Urząd przygotował dla nich między innymi program PO WER i dwunastomiesięczną refundację kosztów dla pracodawców, którzy zechcą młodych bezrobotnych zatrudnić.

Ponad połowę, 52,2 proc. zarejestrowanych ogółem, stanowią kobiety, ale mniej z nich pobiera zasiłek dla bezrobotnych. Rynek pracy dla kobiet nadal oferuje gorsze miejsca pracy, gdzie nie można wypracować prawa do zasiłku - dodaje Turek.

Kobiet jest także więcej wśród osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy (53,6 proc.). Szczególnie niepokojąca jest statystyka długotrwale bezrobotnych, tu kobiety stanowią 56,9 zarejestrowanych. Wsparcie w programach aktywizacji zawodowej będzie więc w pierwszej kolejności kierowane do tej grupy bezrobotnych.

(ami)

Fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu