Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
11/01/2021 - 13:00

Kiedy odmrożą sądeckie galerie handlowe? Padła data luzowania lockdownu

Zamknięte sklepy w sądeckich galeriach to ruina dla handlowców, którzy jeszcze nie pozbierali się po pierwszej fali pandemii. Kiedy znowu będzie otwarte? Jak zbawienia przedsiębiorcy wyczekują rządowych decyzji w tej sprawie. Minister resortu rozwoju Jarosław Gowin zapowiedział, że będzie rekomendował odmrożenie handlu. Padają daty luzowania lockdownu.

Handel w galeriach handlowych skończył się 28 grudnia.  Dla wielu przedsiębiorców to już kolejny lockdown. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług bije na alarm.

- Pandemia spowodowała dramatyczne skutki dla polskiego biznesu, jednak szczególnie drastycznie dotknęła pracodawców handlu i usług, których placówki zlokalizowane na terenie centrów handlowych zostały trzykrotnie zamknięte, co równocześnie pozbawiło ich możliwości prowadzenia normalnej działalności gospodarczej i zachwiało płynnością finansową oraz stabilnością – czytamy w oświadczeniu zarządu organizacji.

czyta też Ledwie przędą w pandemii. Teraz plastik może wykończyć sądecką gastronomię?  

-W okresach pomiędzy kolejnymi przerwami w działalności nie udało się nawet zbliżyć do poziomów sprzedaży sprzed analogicznych okresów sprzed pandemii. Gigantyczna luka gotówkowa i wynikające z niej widmo licznych bankructw polskich przedsiębiorstw i marek, wiszą nad branżą – rozpaczają przedsiębiorcy.

Handlowcy podkreślają, że sklepy zlokalizowane w centrach handlowych pozostawały jednymi z najbezpieczniejszych miejsc w przestrzeni publicznej. Ich zdaniem galerie trzymają reżim sanitarny, nie stwierdzono w nich ognisk choroby, a zachorowalność pracowników była na bardzo niskim poziomie.

Czy taka argumentacja przekonuje rząd? Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w wypowiedzi cytowanej przez TVN24  zapowiedział, że będzie rekomendował odmrożenie handlu.

- Moja rekomendacja będzie taka, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia. Jak dodał Gowin, decyzja będzie analizowana w w najbliższych dniach. - Chcielibyśmy ogół społeczeństwa, a zwłaszcza przedsiębiorców możliwie szybko poinformować o tym, czego należy spodziewać się po 17 stycznia i jestem przekonany, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli gotowe propozycje – powiedział Gowin.

Podobne deklaracje w rozmowie z money.pl padły ze strony wiceszefowej resortu Olgi Semeniuk.

- Będziemy rekomendować, aby sprzedaż detaliczna i handel mogły być uaktywnione po 17 stycznia. Mówimy oczywiście o galeriach handlowych, ale też innych gałęziach biznesu. Handel w tym kontekście jest istotny z punktu widzenia potrzeb konsumentów, ale też wpływów do budżetu.

Czytaj też Wszystko przez podatek od grzechu. Ceny „małpek” i napojów gazowanych w górę

Jak zastrzegła Semeniuk jej resort  nie jest jedynym, który może cokolwiek rekomendować, bo ostateczna decyzja  jest podejmowana przez wszystkich ministrów rządu.

My jako resort przygotowaliśmy możliwości i etapy odmrożeń, które w każdym momencie mogą zostać uaktywnione. Wszystkie gałęzie, które wiążą się z przebywaniem osób w zamkniętej przestrzeni, jak np. baseny, nie są brane pod uwagę. Podobnie stoki, które stanowią system naczyń połączonych z gastronomią i bazą noclegową – mówiła w rozmowie z money.pl.(jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. TKDziękujemy za przesłanie błędu