Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
21/06/2024 - 12:15

Kiedy firma może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego lub zmienić mu jego termin

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wtedy kiedy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nie przewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W takim przypadku pracodawca jest obowiązany pokryć pracownikowi koszty związane bezpośrednio z odwołaniem go z urlopu.

W kwestii urlopu przepisy prawa pracy stoją po stronie pracownika, ma on prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to jest niezbywalne! Pracodawca zobowiązany jest przestrzegać przepisu i umożliwić pracownikowi odpoczynek.

O terminie jednak nie decyduje sam pracownik, musi mieć zgodę szefa. Ten z kolei podejmując decyzję, kieruje się dobrem firmy.

Odwołanie z urlopu wypoczynkowego: jakie zasady są w przepisach

Udzielona zgoda nie oznacza, że pracodawca nie może zmienić zdania. Zmiana musi jednak być podyktowana konkretnymi argumentami oraz wiązać się z dodatkowymi kosztami dla firmy.

Pracodawca, który chce odwołać podwładnego z urlopu, musi równolegle spełnić dwa warunki: obecność pracownika musi być niezbędna oraz muszą wystąpić okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez pracownika urlopu. Reasumując, odwołanie pracownika z urlopu z powodu choroby jego zastępcy jest zasadne. Odwołanie z powodu wcześniej zaplanowanego urlopu zastępcy już nie.

Pracodawca mu pamiętać, że odwołując pracownika, powinien mu dać mu czas na powrót i stawienie się w firmie. Nie można żądać obecności już kolejnego dnia.

Odszkodowanie za odwołanie z urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi odwołanemu z odpoczynku przysługuje zwrot kosztów: biletów, zakwaterowania, wykupionych wycieczek. Dodatkowo, jeśli w związku z powrotem  pracownik był zmuszony do nieplanowanego noclegu lub zmiany środka transportu, pracodawca również za te wydatki musi zwrócić pieniądze.

Jak wyjaśnia Joanna Kuzub  z rządowej Zielonej Linii, pracownik powinien mieć na uwadze, że przepisy nie uprawniają go do kwestionowania zasadności decyzji pracodawcy o odwołaniu go z urlopu.
Należy zastosować się do wezwania i stawić się w pracy. Odmowa bowiem może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym lub karą porządkową. Jeśli jednak odwołanie było niesłuszne, pracownik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Przerwanie urlopu czy to jest to samo co odwołanie pracownika z urlopu

Często te dwa wydarzenia są mylone, tymczasem są to zupełnie inne przypadki, inaczej unormowane w przepisach. Przerwanie urlopu jest ujęte w art. 166 Kodeksu pracy.

Zgodnie z nim przerwanie rozpoczętego urlopu następuje w ściśle określonych sytuacjach, z powodu:

  • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
  •  urlop macierzyński.

W takich przypadkach pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu w późniejszym terminie.    ([email protected]) fot. jarmoluk/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu