Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 3 lipca. Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
02/07/2024 - 07:00

To już zdecydowane: koniec z gotówką. Będą limity transakcji gotówkowych oraz objętych kontrolą

Nie udało się w prawie krajowym, ograniczenie gotówki zostanie wdrożone poprzez prawo europejskie. Wkrótce legalnie za gotówkę nie kupi się nie tylko samochodu, ale i porządnego sprzętu elektronicznego. Na dodatek drobniejsze transakcje finansowe będą musiały być rejestrowane i pozostaną pod kontrolą

Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej wkrótce nie będziemy mogli już zapłacić gotówką więcej niż 10 tys. euro. W związku z nowymi wymogami spadnie akceptowalność gotówki w sklepach meblowych, z elektroniką oraz salonach samochodowych.

Koniec gotówki: dlaczego obrót ma być bezgotówkowy

Jak tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. przyjęte przepisy dodatkowo wskazują, że wszystkie sklepy będą zobligowane do identyfikacji oraz rejestracji transakcji gotówkowych w kwocie przekraczającej 3 000 euro. Patrząc na obecny kurs euro daje to kwotę prawie 14 tys. zł. Obecnie można za nią kupić flagowego laptopa, wysokiej jakości sprzęt fotograficzny czy rower.

Obecnie wiele krajów członkowskich Unii Europejskiej już posiada szczegółowe przepisy dotyczące ewidencjonowania i rejestrowania transakcji powyżej określonej kwoty.

Dzięki temu, odpowiednie urzędy mają pełną informację o transakcjach powyżej tej kwoty.

Ekspert uważa, że wprowadzenie dodatkowych ograniczeń może spowodować, że niektóre transakcje będą realizowane poza granicami Unii Europejskiej lub w szarej strefie, co utrudni nad nimi kontrolę i zamiast zmniejszyć, tylko go powiększy.

– Warto więc zastanowić się, czy istnieją inne, bardziej efektywne sposoby walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, które nie naruszają swobód obywateli i nie prowadzą do utraty kontroli nad rynkiem płatności – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Coraz wyższe prowizje za wypłatę gotówki, ale pojawią się i za operacje bezgotówkowe

Wypieranie gotówki z rynku spowoduje też wzrost kosztów jej obsługi. Warto pamiętać, że płatności kartowe rozpowszechniły się w Polsce, dopiero gdy UE obniżyła maksymalny poziom prowizji za transakcję bezgotówkową dla operatora płatności. To dowód na to, że czynnik kosztowy ma ogromne znaczenie dla powszechności danej metody płatności.

Nie wszyscy są tego świadomi, ale i bez tego że 49% respondentów nie popiera planowanych, europejskich limitów płatności gotówkowych, wynika z badania Tavex. Pokazuje ono również, że w naszym kraju niezmiennie ważna jest możliwości korzystania z gotówki w codziennym życiu.

Co więcej, społeczeństwo stale dostrzega, jak ważna dla kraju jest gotówka. Jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów o limitach płatności gotówką Polacy zapytani o to, czy likwidacja gotówki jest dobrym pomysłem, aż 98% respondentów odpowiedziało, że jest to niekorzystny ruch dla gospodarki i bezpieczeństwa konsumentów.   ([email protected]) fot. gosiak1980/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu