Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
18/04/2024 - 01:55

Mój prąd 6.0 już niedługo. Kiedy ruszy nabór wniosków?

Ledwie ruszył, a już skończyły się pieniądze. Takim hitem okazała się ostatnia, ubiegłoroczna odsłona rządowego programu Mój prąd 5.0. W miesiąc rozeszło się 100 milionów złotych. Wtedy rząd pieniędzy dosypał, ale i tak dla wszystkich nie starczyło. Pytanie, kiedy ruszy szósta edycja dopłat do instalacji fotowoltaicznych?

To był prawdziwy hit

Jak ciepłe bułki rozeszło się w ciągu miesiąca sto milionów złotych. Takim hitem okazała się piąta, ubiegłoroczna edycję programu „Mój Prąd”. Potem pula pieniędzy została zwiększona, ale i tak dla wszystkich nie starczyło.

Jakie są szanse na kontynuację programu? Czy będzie jego szósta edycja? - Chcemy wdrożyć ten program jak najszybciej, również pracujemy nad kolejną pulą środków. To są nasze priorytety – zapewniała jeszcze w lutym  szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina  Hennig-Kloska.

Prawdziwa lawina wniosków o dotacje. Dają nawet ponad 130 tysięcy złotych!  

Kiedy za słowami  pójdą czyny?

Jak podaje serwis globenergia.pl,  wedle zapowiedzi Eweliny Steczkowskiej z biura prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nabór wniosków rozpocznie się  w drugim  kwartale tego roku.

Ci, którzy chcieliby zamontować instalację fotowoltaiczną, nie muszą jednak czekać na start programu, żeby ruszyć z inwestycją, bo okres kwalifikowania kosztów biegnie od momentu zakończenia naboru wniosków do poprzedniej edycji programu.

Serwis przywołuje wyjaśnienia  biura prasowego  resortu klimatu i środowiska. – Wnioskodawcy, którzy zamontowali mikroinstalacje fotowoltaiczne już po zakończeniu piątego naboru wniosków, będą mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań programu dla nowego naboru wniosków.

Czytaj też Piece gazowe, także w domach, idą do obowiązkowej likwidacji. Klamka już zapadła

Pieniędzy będzie mniej

Problem w tym, że warunki programu najprawdopodobniej zmienią się w tym roku. Przede wszystkim budżet został ustalony na 400 milionów złotych. To znacznie mniej  w porównaniu z poprzednią edycją, której budżet wynosił 950 mln zł.

Najistotniejszą zmianą w najnowszej edycji programu będzie prawdopodobnie obowiązkowy montaż magazynu energii wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną.  Jak wskazuje globenergia.pl, takie rozwiązanie ma zwiększyć autokonsumpcję oraz odciążyć sieć elektroenergetyczną w kraju. To odpowiedź na zmieniające się potrzeby użytkowników oraz rosnące zapotrzebowanie na stabilność i niezależność energetyczną. Czy jednak to magazyny energii będą podstawą? Okazuje się, że nie. Podstawowym elementem uprawniającym do dofinansowania będzie instalacja fotowoltaiczna.    







Dziękujemy za przesłanie błędu