Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
01/12/2023 - 05:55

Już nie pompy ciepła. Czym teraz chcą ogrzewać swoje domy ubiegający się do dopłaty z programu Czyste Powietrze

W Polsce w dalszym ciągu nie ma jednego stałego trendu co do źródła ciepła w domach, w tym wymienianych nieekologicznych pieców węglowych, w tym złej sławy kopciuchów. Dominujące trendy są ukierunkowane na aktualne ceny źródeł energii, a te zmieniają się regularnie. Po okresie dużego popytu na pompy ciepła, te znalazły się w odwrocie, natomiast do łask wracają piece gazowe.

Tymczasem system ogrzewania domu buduje się na lata, podobnie jak jego serce jakim jest medium dostarczające to ciepło.

Pompy ciepła nie mają szans przy obecnych cenach prądu?

Analiza wniosków w programie Czyste Powietrze wskazuje na trendy w sposobach ogrzewania domów Polaków. Gdy rozpoczęła się wojna na Ukrainie i mocno podrożał nie tylko gaz, ale i węgiel oraz pellet, nastała moda na pompy ciepła.

Jednak od początku 2023 roku trend się odmienił i maleje liczba wniosków o dofinansowanie zakupu i montażu pomp, a coraz więcej jest na piece gazowe oraz na systemy związane z biomasą czyli na pellet.

Nie trzeba nawet patrzeć na ceny nośników energii, by na tej podstawie uznać, że ceny gazu i węgla spadły, podobnie jak ceny drewna. A pompy ciepła? Ci, którzy rzucili się półtora roku temu na pompy ciepła nie przeprowadzili głębszej analizy. Świadczy o tym fakt, iż nie poznali istoty działania powietrznych pomp ciepła, które były dominujące w przedsięwzięciach termomodernizacyjnych. Gdy przyszły rachunki za energię elektryczną za 2022 r. rozpoczął się dramat, bo powietrzne pompy ciepła przez zużywanie dużych ilości prądu okazały się najkosztowniejszym systemem zapewnienia ciepła w domach.

Piece gazowe dalej będą wypierać pompy ciepła?

O dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych polegających na kupnie i wymianie źródła ciepła na ekologiczne składanych jest co tydzień około 4 tys. wniosków. O ile jeszcze na początku roku 60 proc. z nich dotyczyło pomp ciepła a tylko 21 proc. pieców gazowych, to już obecnie te trendy się odwróciły.

Teraz aż 32 proc. wniosków (a więc wzrost o połowę) dotyczy ogrzewania gazowego, zaś udział pomp ciepła spadł poniżej 50 proc.

W ocenie ekspertów takie trendy utrzymają się w najbliższym czasie, bo ze źródeł ciepła nadal najdroższy jest prąd – co pozbawia pompy ciepła miana najtańszego medium ogrzewania, bo pozostają one opłacalne w tych warunkach tylko gdy służą do generowania ciepła dla ogrzewania podłogowego – natomiast stosunkowo tani jest pellet oraz nadal powinien być gaz. ([email protected]) fot. /pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim  ([email protected]) fot. /pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu