Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
06/06/2024 - 18:10

Jutro dzień sądu i chwały samorządów. Gala Oceny Aktywności Gmin już w piątek

W piątek 7 czerwca wszystko się wyjaśni. Które samorządy będą w tym roku święciły triumfy? Kto okaże się najlepszy? Czas na kolejny ranking Oceny Aktywności Gmin. Przed nami uroczysta gala.

Gala Oceny Aktywności Gmin

Wielkimi krokami zbliża się kolejna uroczysta gala rankingu Oceny Aktywności Gmin. Przypomnijmy, że w tym roku wszystko odbędzie się w piątek (7 czerwca) w restauracji “Stacja Wola” w Woli Kurowskiej. Początek o godzinie 14.

Gala jest zawsze niezwykle prestiżowym wydarzeniem i gromadzi wielu gości specjalnych. Spotykają się tutaj samorządowcy, politycy i parlamentarzyści. Każdy z wypiekami na twarzy wyczekuje werdyktu.

Ogłoszenie wyników to swego rodzaju podsumowanie całorocznej pracy poszczególnych gmin całego subregionu. Składa się na nią zaangażowanie radnych, urzędników oraz samych włodarzy. Ranking wszystko dokładnie weryfikuje.

Oczywiście największe powody do zadowolenia mają wójtowie i burmistrzowie, których samorządy znajdą się w czołówce. Historia rankingu pokazuje jednak, że układ sił często się zmienia. Konkurencja jest bardzo duża.

Czym jest Ranking Oceny Aktywności Gmin?

Ranking bada kondycję 39 jednostek z powiatu nowosądeckiego (wraz z Nowym Sączem), limanowskiego i gorlickiego. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Sądecka, która w 2008 roku zwróciła się do ówczesnego Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z propozycją przeprowadzenia analiz zmierzających do wyłonienia grupy liderów aktywności wśród sądeckich gmin. Dane liczbowe, niezbędne do badań, uzyskiwane są dzięki współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie.

Wyniki są efektem pracy zespołu badaczy dr Marka Reichela z Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, kierowanego przez prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza. Na ranking składa się pięć kategorii oraz uogólniona ocena końcowa, która jest sumą wszystkich wyników z poprzednich modułów. To właśnie na jej podstawie wybieramy samorządy, które poradziły sobie najlepiej.

Z modułu "generowanie dochodów' dowiadujemy się m.in. jakie są dochody własne gminy w przeliczeniu na każdego mieszkańca lub jaka jest wysokość wpływu z podatków i opłat lokalnych per capita. W kategorii drugiej "pozainwestycyjne działalności gospodarcze", ważne są podmioty gospodarcze działające w gminie, wpływy z CIT oraz wydatki na promocję. 

Na obliczenie "aktywności inwestycyjnej gminy" składa się aż osiem wskaźników, które głównie oscylują wokół wydatków majątkowych. Mieszkańcy mogą się dowiedzieć m.in. ile wynoszą wydatki majątkowe na głowę każdego mieszkańca, ile gmina wydaje na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. 

W kategorii "efekty polityki społecznej" najlepszy w 2022 roku był Nowy Sącz, drugie miejsce zajęło Rytro, a trzecie gmina Uście Gorlickie. W tym module możemy dowiedzieć się m.in. jaka jest stopa bezrobocia w danej jednostce, ile działa tam organizacji pozarządowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, ilu uczniów przypada na jeden szkolny komputer z dostępem do Internetu itp. Piąta kategoria to "dynamika". Wskazuje zmiany, jakie zaszły w konkretnej gminie na przestrzeni lat. ([email protected], fot.: RG)







Dziękujemy za przesłanie błędu