Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
18/08/2019 - 21:35

Jak zmieni się krynickie Muzeum Nikifora po liftingu?

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, filia nowosądeckiego Muzeum Okręgowego, zmienia swoje oblicze. Wymienione zostanie m.in. centralne ogrzewanie, docieplone zostaną stropy, a sale wystawiennicze odnowione.

Willa „Romanówka” przy Bulwarach Dietla 19, w której mieści się Muzeum Nikifora, wzniesiona została w 1850 roku. Wcześniej budynek znajdował się przy ulicy Piłsudskiego. Po przeniesieniu na nowe miejsce, został wyremontowany i oddany do użytku w grudniu 1994 roku. Od tej pory w obiekcie nie była przeprowadzana żadna gruntowna modernizacja.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu na generalny remont zabytkowej, XIX-wiecznej willi otrzymało środki unijne oraz z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości 1 382 303 zł. Willa Romanówka, w której można podziwiać prace Nikifora, słynnego malarza prymitywisty, przechodzi metamorfozę od czerwca br. i jest zamknięte dla zwiedzających.

W ramach modernizacji wymienione zostanie centralne ogrzewanie, ocieplone zostaną stropy, a sale wystawiennicze odnowione. Zaplanowane jest malowanie dachu, odnowienie elewacji budynku, wymiana posadzek, podestów balkonowych, rynien, a także okien i drzwi. Powstaną również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Do stałej ekspozycji muzeum należą obrazy, fotografie oraz wszelkie pamiątki po Nikiforze, malarzu prymitywiście. Są wśród nich pojemniki na farby, pędzle, kawałki papieru, na których tworzył, listy oraz narysowany przez niego modlitewnik.

Na czas remontu ekspozycja jest udostępniana w Nowym Domu Zdrojowym przy ul. Nowotarskiego 7.

Prace mają potrwać do końca br.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)