Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
28/02/2024 - 12:45

Gospodarstwa kupujące prąd za pośrednictwem spółki Tauron nie będą czekać na inkasenta dzięki inteligentnym licznikom

Zgodnie z ustalonymi już normami, od 2031 roku wszystkie liczniki energii elektrycznej także w prywatnych domach i mieszkaniach powinny być inteligentne czyli mieć funkcję wysyłania drogą elektroniczną pomiarów w dowolnym czasie. To nie tylko odbierze pracę obecnym kontrolerom i osobom upoważnionym do odczytów stanu licznika raz na miesiąc, ale i da konkretne korzyści użytkownikom.

Najważniejszą z takich korzyści jest możliwość korzystania z elastycznych taryf energii elektrycznej, co pozwoli – pobierać energię i za nią płacić – w godzinach gdy jest ona najtańsza na komercyjnych giełdach, a w związku z tym płacić dużo mniej za prąd.

Inteligentny licznik: jakie daje korzyści

Elastyczne taryfy operatorzy będą musieli zaoferować gospodarstwom domowym już za rok, a więc znacznie wcześniej niż obowiązkowe będą inteligentne liczniki. Kto będzie wciąż korzystał z liczników starego typu nie będzie mógł z takich taryf skorzystać.

Jednymi z wygranych mogą być osoby, których dostawcą energii elektrycznej jest Tauron. Firma ta już wymieniła grubo ponad milion liczników na inteligentne – a w planach ma kolejny milion wymienić do końca 2025 roku.

Do tej pory inteligentne liczniki spółka instalowała głównie w nowych domach i mieszkaniach oraz w tych gospodarstwach domowych, które stają się prosumentami czyli korzystają z instalacji fotowoltaicznych do produkcji prądu. Teraz zaś sukcesywnie wymieniać liczniki będzie dodatkowo w domach i mieszkaniach klientów korzystających z jej usług od dawna..

Dodatkowo aplikacja ułatwia kontrolę zużycia prądu

Inteligentne liczniki wymieniane są za darmo, a dodatkowo Tauron klientom oferuje aplikację eLicznik. Pozwala ona zarządzać poborem energii nawet bez elastycznych taryf. Użytkownik zyskuje bowiem wiedzę o aktualnym poborze energii, co ułatwia jej oszczędzanie. Może te ustawić określone limity i gdy zużycie się do nich zbliży, dostanie sygnał ostrzegawczy.

Korzystanie z takich funkcji już teraz i oswojenie się z nimi zdecydowanie ułatwi posługiwanie się inteligentnym licznikiem z zdecydowanie większym zakresie w przyszłości – w ramach elastycznych taryf.

Teraz jednak inteligentne liczniki – fachowo określane jako liczniki zdalnego odczytu, LZO – wysyłają przede wszystkim komunikaty do dystrybutora, które są podstawą do wystawiania faktur     ([email protected]) fot. Couleur/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu