Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
21/08/2012 - 10:14

Gmina Gródek: Fasolowe żniwa przyciągną turystów

Piękny Jaś będzie głównym bohaterem Dni Jeziora Rożnowskiego. Czołowy produkt gminy Gródek nad Dunajcem podbija podniebienia smakoszy z całej Europy.


Piękny Jaś dojrzewa w Dolinie Dunajca, a swoim smakiem zachwyca podniebienia smakoszy w całej Europie. W gminie Gródek nad Dunajcem zbiory roczne to blisko 200 kg na jednego mieszkańca. Obfitość sprzyja kulinarnej fantazji.
-  Myli się ten, kto sądzi, ze jak fasola to tylko po bretońsku, miejscowe gospodynie potrafią wyczarować z niej nie lada cudeńka - rekomenduje Mieczysław Hajduga zastępca wójta gminy   I to nie tylko pierogi, zapiekanki, gulasze, zupy i krokiety, ale - jak się okazuje - również wędzona kiełbasa, a nawet ... ciastka i kremy! Każdy może się o tym przekonać już w najbliższy weekend w Roztoce Brzezinach, gdzie odbędą się „Fasolowe Żniwa”. Imprezę przygotowano w ramach Dni Jeziora Rożnowskiego, a jedną z ciekawostek jest właśnie konkurencja na najlepszą potrawę z fasoli. 
- Hodowla fasoli wiąże się z długą i bogata tradycją w tym regionie. Żeby uzyskać certyfikat ministerstwa, a później Komisji Europejskiej trzeba było spełnić szereg warunków m.in. wylegitymować się historyczną tradycją hodowli. W trakcie zbierania dokumentacji trafiliśmy między innymi na taki zapis w księdze parafialnej: otóż dwa stulecia temu jeden z rolników zabił drugiego za to, że ten zabrał mu tyczki do fasoli – opowiada Andrzej Krupczyński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku nad Dunajcem.
Więcej ciekawostek już w najbliższy weekend. „Fasolowe Żniwa” będą również okazją do spotkania z hodowcami i zakosztowania w regionalnych potrawach.
- "Fasolwe Żniwa" służą promocji tego wyjątkowego dla regionu produktu. Piękny Jas będzie głównym bohaterem imprezy, ale prócz tego, czeka mnóstwo innych kulinarnych i muzycznych atrakcji - dodaje Andrzej Krupczyński.
Fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca wyróżnia się dużymi nasionami, wysoką zawartością magnezu, słodkim smakiem, delikatną strukturą i konsystencją, cienką i miękką skórką oraz krótkim czasem gotowania. W zeszłym roku została wpisana do unijnego rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (AOP) i Chronionych Oznaczeń Geograficznych (IGP)  Komisja Europejska zastrzegała dwie nazwy produktu: Fasola piękny Jaś z Doliny Dunajca" i "Fasola z Doliny Dunajca".
Do tej pory 32 polskie produkty spożywcze zostały wpisane do unijnych rejestrów, w tym kabanosy, jabłka łąckie czy tradycyjny kołacz śląski.

ED
Fot. arch.
 






Dziękujemy za przesłanie błędu