Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
17/08/2015 - 07:00

Forum Ekonomiczne w Krynicy: o tym będą dyskutować

Modernizacja budynków drogą do gospodarczej stabilizacji i bezpieczeństwa energetycznego to jeden z wielu tematów, któe już we wrześniu zostaną poruszone podczas kolejnej oedycji Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Ciągle obecne i niepokojące skutki kryzysu gospodarczego i finansowego w Unii Europejskiej oraz rosnąca świadomość bardzo dużej zależności UE od importu energii stawiają każdy plan wzrostu i ożywienia gospodarczego pod znakiem zapytania. Stąd też niezwykle istotnym jest, aby bardziej holistycznie podejść do kwestii przyszłości gospodarki i dobrobytu w krajach UE, a jednocześnie zidentyfikować sektory gospodarki, które w szybki i niezawodny sposób zapewnią Europie prosperity.

Podczas debaty w Krynicy zostanie przeanalizowana rola ambitnych planów modernizacji istniejących budynków w Europie, w oparciu o ostatni raport opracowany przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. Raport szczegółowo przedstawia ekonomiczne znaczenie sektora budynków oraz precyzuje wkład jaki może przynieść dla gospodarki europejskiej polityka oparta na renowacji energetycznej.

Wyniki badania pokazują, że dochody z sektora budynków stanowią 8% PKB Unii Europejskiej, przy jednoczesnym bezpośrednim zatrudnieniu ponad 11 milionów osób.

Większość działalności dotyczy wyspecjalizowanych dziedzin, w tym w szerokim zakresie dotyczących istniejących budynków. Niestety, spora część z tych prac ciągle nie jest skoncentrowana na efektywności energetycznej, co oznacza, że budynki w UE nadal w zastraszającym tempie marnotrawią energię. Jeśli zostanie wprowadzona ambitna polityka, sektor budownictwa przyniesie istotny wzrost gospodarczy oraz w znaczący sposób przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia zatrudnienia.

Drugim równoważnym aspektem debaty będzie kwestia ambitnych planów dotyczących modernizacji energetycznej budynków i jej wpływie na bezpieczeństwo energetyczne. Unia Europejska importuje obecnie ponad 53% energii, a co za tym idzie jej gospodarka jest silnie zależna od importowanych zasobów energetycznych – tak pod względem ceny jak i niezawodności dostaw. Przykładowo ponad 60% importowanego gazu jest przeznaczona na ogrzewanie naszych budynków, a jednocześnie większość z nich marnuje to ciepło z uwagi na brak zastosowania efektywnych energetycznie rozwiązań. W związku z tym oczywiste jest, że polityka skoncentrowana na eliminowaniu strat energii w istniejących budynkach w istotny sposób zmniejszy naszą zależność od importowanej energii.

Niniejsza dyskusja panelowa będzie zatem dotyczyć dwóch połączonych aspektów: w jaki sposób działania związane z istniejącymi budynkami mogą ożywić i zabezpieczyć naszą przyszłość gospodarczą i energetyczną.

Debata współorganizowana przez Adriana Joyce, Sekretarza Generalnego EuroACE – European Alliance of Companies for Energy Efficiency in Buildings & Dyrektora Renovate Europe Campaign, Belgia, zostanie poprzedzona prezentacją Yaminy Saheb, Eksperta, Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej. Do debaty zostali zaproszeni Oyvind Aarvig, Doradca, Norweskie Ministerstwo Samorządu Lokalnego i Modernizacji, Olivier Genis, Zastępca Dyrektora, Eiffage Construction, Francja, Oliver Rapf, Dyrektor Wykonawczy, Europejski Instytut Wydajności Budynków (BPIE), Niemcy oraz Roman Szełemej, Prezydent, Urząd Miejski w Wałbrzychu.






Dziękujemy za przesłanie błędu