Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
30/04/2020 - 09:25

Epidemia: ilu sądeckich przedsiębiorców zawiesiło lub zakończyło działalność?

Koronawirus okazał się znacznie większym zaskoczeniem, niż się spodziewaliśmy. Szczególnie dotknął jednak sektor gospodarki. Im bardziej pustoszeją ulice Nowego Sącza, tym gorzej dla lokalnych przedsiębiorców. Obecna sytuacja może ich wiele kosztować, dlatego wielu podjęło decyzję o zakończeniu lub zawieszeniu działalności. Sprawdzamy statystyki.

- Do tej pory do Urzędu Miasta wpłynęło około 70 wniosków przedsiębiorców o ulgę w spłacie podatków i opłat lokalnych. Przeważająca większość dotyczy ulgi w podatku od nieruchomości – informuje Krzysztof Hebda, Dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Jak udało nam się dowiedzieć, dane z miesiąca marca, dotyczące osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, nie są precyzyjne i będą się jeszcze zmieniać. Taki stan rzeczy spowodowany jest możliwością cofnięcia z datą wsteczną we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

- Wniosek, w szczególności w zakresie daty rozpoczęcia, zawieszenia, wznowienia czy zakończenia działalności może być złożony w dowolnym terminie – dodaje dyrektor. - Taki dokument można złożyć także po ustaniu pandemii lub innych przeszkód, np. choroby.

Czytaj także: Nowy Sącz: miało być rondo im. Romana Dmowskiego. Miało, bo jest już ulica

Liczba podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON z siedzibą działalności na terenie Nowego Sącza (według danych z Urzędu Statystycznego w Krakowie):

Według stanu na 31 stycznia 2020:

  • wyrejestrowanych: 62
  • zawieszonych: 77

Według stanu na 29 lutego 2020:

  • wyrejestrowanych: 24
  • zawieszonych: 57

Według stanu na 31 marca 2020:

  • wyrejestrowanych: 28
  • zawieszonych: 68

- W związku z wprowadzonymi ograniczeniami od 16 marca do 24 kwietnia br. pracowaliśmy tylko wewnętrznie, bez możliwości bezpośredniej obsługi petentów. Część przedsiębiorców z naszą pomocą (dzięki konsultacji telefonicznej) wypełniała wnioski przez Internet, podpisując profilem zaufanym.

Pozostali czekali na załatwienie sprawy za naszym pośrednictwem po zniesieniu ograniczeń – wyjaśnia Krzysztof Hebda. - Od poniedziałku, tj. od 17 kwietnia br., decyzją Prezydenta Miasta Nowego Sącza wznowiliśmy obsługę klientów, po wcześniejszym umówieniu terminu spotkania.

k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog