Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
25/05/2016 - 08:45

Elektrownia słoneczna - zarabiaj na oze

Energia promieniowania słonecznego należy do odnawialnych źródeł energii. OZE to takie źródła, których wykorzystywanie nie wiąże się z trwałych ich deficytem, ponieważ odnawiają się na bieżąco. Przeciwieństwem odnawialnych źródeł energii są źródła konwencjonalne. Na fali ekologicznych zachowań coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie przydomowej elektrowni słonecznej. Podpowiadamy jak się do tego zabrać i jakie korzyści przynosi użytkowanie OZE.

Elektrownia słoneczna - zasady działania: zasada działania elektrowni słonecznej jest bardzo prosta. Promieniowanie słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne, które są najważniejszym elementem instalacji.

Energia promieniowania słonecznego zamieniana jest na prąd o natężeniu stałym, który następnie za pomocą specjalnych przewodów przesyłowych transportowany jest do falownika. Tam zamieniany jest na prąd o natężeniu zmiennym, o parametrach zbliżonych do prądu przesyłanego przez elektrownie.

Dzięki nieznacznie wyższym parametrom prąd produkowany w przydomowej elektrowni słonecznej jest najpierw wykorzystywany do zasilania instalacji. W momencie deficytów instalacja pobiera prąd z konwencjonalnego źródła.

Budowa elektrowni słonecznej

Najważniejszym elementem przydomowej elektrowni słonecznej są panele fotowoltaiczne. Składają się one z modułów krzemowych połączonych półprzewodnikami. Panele mają bardzo długą żywotność, mogą bezawaryjnie pracować nawet 30 lat.

Ich składowanie po zużyciu jest ułatwione, ponieważ są w 100% biodegradowalne. Kolejnym istotnym elementem jest falownik, czyli inwerter. To w tym urządzeniu prąd stały przekształcany jest na prąd zmienny i przesyłany do instalacji. Oprócz tych dwóch elementów do stworzenia elektrowni słonecznej potrzeba jeszcze specjalnych kabli przesyłowych, przełączników i konstrukcji, na której mocuje się panele. Dobrze przygotowana instalacja słoneczna jest praktycznie bezawaryjna i bezobsługowa. Więcej na temat budowy i instalacji elektrowni słonecznej: http://www.prosument-oze.eu/elektrownia-sloneczna.html

Elektrownia słoneczna - czy to się opłaca?

Instalacja słoneczna przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla portfela. Chociaż początkowy koszt zakupu i montażu może się wydawać bardzo wysoki, możemy spokojnie założyć, że inwestycja zwróci się w ciągu najbliższych kilku lat. Koszt instalacji można zmniejszyć poprzez przyłączenie się do programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stwarzają oni korzystne warunki dla przyszłych prosumentów - czyli konsumentów i producentów energii elektrycznej.

Dodatkowo dzięki ustawie o odnawialnych źródłach energii nadwyżki prądu produkowane przez przydomową elektrownię słoneczną mogą być odsprzedawane do dostawcy energii elektrycznej po cenie gwarantowanej i wyższej niż rynkowa. Oznacza to, że dzięki korzystaniu z elektrowni słonecznej można nie tylko zaoszczędzić, ale również zarobić.

Przydomowa elektrownia słoneczna to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Dzięki instalacji można obniżyć rachunki za energię elektryczną, a także przyczynić się do poprawy jakości środowiska w którym żyjemy.

Artykuł sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu