Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
20/03/2023 - 12:15

Dostałeś sms o pieniądzach przekazanych BLIK-iem, nie potwierdzaj kliknięciem w link!

Cyberoszuści wykorzystują popularność BLIK-a i małe jeszcze obeznanie z produktem osób, które dopiero zaczynają korzystać z tego systemu płatności bezgotówkowych. Ofiar upatrzyli między innymi wśród klientów Banku Millennium, który w związku z tym pilnie informuje o nowym procederze.

Jak zwykle chodzi o kradzież danych osobowych za pomocą złośliwego oprogramowania. Mechanizm jest prosty – wysyłają SMS z informacją o przekazanych pieniądzach BLIK-iem na konto odbiorcy krótkiej wiadomości tekstowej. Informują przy tym, że trzeba kliknąć w link zamieszczony w SMS-ie, by pieniądze znalazły się na koncie.

Kliknij w link i zaakceptuj przelew? Nie rób tego, to pułapka

Tymczasem jest to zwykła pułapka. Ani Bank, ani operator systemu BLIK nie żądają od klientów akceptacji przesyłanych tą metodą pieniędzy – ani linkiem, ani w jakiejkolwiek innej formie. Przekazane środki automatycznie są na koncie księgowane.

w
Kliknięcie w link powoduje, że na smartfonie czy laptopie instaluje się złośliwe oprogramowanie szpiegowskie przy pomocy kt orego cyberprzestępcy chcą wykraść między innymi dane do logowania w banku i mając już je, wyczyścić z konta pieniądze naiwnej osoby.


Jeśli to się nie uda, kradną inne dane osobowe i przy ich pomocy pożyczają pieniądze przez Internet czy robią zakupy.

Wystarczy wejść na stronę stemu BLIK, by od razu przeczytać komunikat: „BLIK nigdy nie wysyła wiadomości SMS i nie przechowuje danych użytkowników. Jeżeli otrzymałeś taką wiadomość – nie klikaj w link, to próba wyłudzenia! W przypadku oszustwa skontaktuj się ze swoim bankiem oraz zawiadom policję”.

Bank ułatwia życie klientom, oszuści chcą to wykorzystać

Bank Millennium niedawno udostępnił klientom możliwość korzystania z usługi Prośba o przelew BLIK. 


Rozwiązanie pozwala w łatwy sposób przypomnieć rozliczać się ze znajomymi np. za zakupy, których w ich imieniu dokonaliśmy, lub za opłacenie rachunku w restauracji! Wystarczy wysyłać prośbę o przelew w aplikacji mobilnej do konkretnej osoby oraz kwotę, którą chcemy otrzymać. Gdy prośba zostanie zaakceptowana w ciągu 72 godzin, pieniądze trafią na nasze konto. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w innych sytuacjach np. zbiórki na prezent lub poproszenie o dodatkowe pieniądze przez dziecko, które wyjechało na wakacje. 


Dlatego być może cyberprzestępcy upatrzyli sobie klientów tego banku jako łatwy łup.


Przypomnijmy, że BLIK to metoda płatności, dzięki której łatwo i szybko można zapłacić w sklepie i przez Internet, a dodatkowo wpłacić i wypłacić gotówkę. Z BLIKIEM można też natychmiastowo rozliczyć się ze znajomym, używając zaledwie jego numeru telefonu (nie musi on posiadać konta w banku, pieniądze odbierze np. w bankomacie).


Do płatności BLIKIEM nie potrzeba karty płatniczej ani portfela. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu i aplikacja banku, w którym ma się konto. ([email protected]) fot.pixabay

Dziękujemy za przesłanie błędu