Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
23/04/2024 - 06:10

Dobra wiadomość dla czekających na pieniądze z programu Czyste Powietrze: znów są pieniądze, także na nowe wnioski

W programie Czyste Powietrze zrealizowano już prawie 0,7 mln projektów z dofinansowaniem, a liczba złożonych wniosków zbliża się do miliona. Pojawiły się wątpliwości co do dalszego dofinansowania, ale to już historia, bo od poniedziałku 22 kwietnia rusza nowa historia: prawie 6,5 miliarda złotych pozwoli wspomóc inwestycje w termomodernizacją kolejnym 145 tysiącom polskich rodzin.

Nowe źródło finansowania, które właśnie zostało uruchomione to Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał 16 umów ze wszystkimi wfośigw na d ystrybucję środków z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Łączna kwota dofinansowania to 6,4 mld zł.

Wszystkie wnioski w Programie Czyste Powietrze od 22 kwietnia mają zapewnione stabilne i bezpieczne finansowanie, bo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – NFOŚiGW, podpisał umowy o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko – FEnIKS ze wszystkimi szesnastoma wojewódzkimi funduszami. Finansowanie z FEnIKS wraz ze środkami z KPO i NFOŚiGW daje bezpieczeństwo finansowe realizacji programu na wiele lat. Łączne środki dostępne dla obywatelek i obywateli na lata 2024-2029 to 6,4 mld zł.

Nabór wniosków na nowych zasadach rusza od 22 kwietnia 2024 r.

W końcu są dodatkowe pieniądze na termomodernizacje

– Nowe źródło finansowania programu Czyste Powietrze oznacza trzy podstawowe korzyści dla obywatelek i obywateli: zdrowie – przez eliminacje emisji szkodliwych substancji z domowych kopciuchów, oszczędności – niższe rachunki i podniesienie wartości nieruchomości oraz większa funkcjonalność i komfort – odczują to zwłaszcza starsze osoby, które nie będą musiały już schodzić do piwnicy po węgiel– podkreśliła Paulina Henning-Kloska.

Minister zwróciła uwagę, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy będą mogli wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe na nowy efektywne i ekologiczne źródła ciepła, zmodernizować instalację grzewczą, ocieplić budynek, wymienić okna i drzwi, zakupić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz zamontować instalację fotowoltaiczną.

Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że od początku 2024 r. Fundusz podjął szereg działań, mających na celu zapewnienie i opłacenie wcześniejszych zaległości – przeznaczono na to kwotę 1,4 mld zł, w tym ponad 860 mln zł to środki z KPO.

Czyste Powietrze od 22 kwietnia 2024 roku: uwaga, duże zmiany!

Od 22 kwietnia 2024 r. wchodzi nowa wersja programu „Czyste Powietrze”. Zmiany w programie obejmują trzy ważne elementy.

Pierwszy to obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (tzw. lista ZUM). Lista ta ma zapewnić, że urządzenia, które będą finansowane ze środków publicznych, będą spełniały określone normy techniczne i nie będą narażać mieszańców Polski na nadmierne koszty związane z ich użytkowaniem.

Drugi oznacza ograniczenie nadużyć, dlatego wprowadzono możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.

Trzeci – w trosce o osoby biorące dotacje zostaną wprowadzone też nowe zapisy umowne dot. dotacji z prefinansowaniem (wypłata zaliczki na konto wykonawcy po złożeniu do wfośigw podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki z kopią faktury zaliczkowej) oraz dot. dotacji przez pełnomocnika (wymóg pełnomocnictwa z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy poświadczonym notarialnie).

Czyste Powietrze to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych.
Program cieszy się dużą popularnością – dotychczas złożono ponad 832 tys. i podpisano blisko 690 tys. umów.   [email protected]) fot. aszak/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu