Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
06/07/2020 - 08:15

Do kiedy ZUS będzie wypłacać zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa?

Koronawirus nie odpuszcza. Ciągle dochodzi do kolejnych zakażeń. To dlatego ZUS nadal będzie wypłacał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Pytanie jednak, do kiedy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa został wydłużony do 12 lipca. - informuje Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału ZUS.

Do tej pory ze świadczenia mogli skorzystać rodzice, którzy mimo otwarcia szkoły, przedszkola czy żłobka nie zdecydowali się na posłanie dzieci do placówek z obawy przed zagrożeniem chorobą. 

Czytaj też Jak dostać pięć tysięcy na łapanie deszczówki. Rusza program „beczka plus”

- Teraz zasiłek przysługuje ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19 i z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek przez koronawirusa – dodaje Szaniawska.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek. Ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS.

Czytaj też Zamiast "sądeczanki" na otarcie łez zbudują drugi łącznik brzeski z A4

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przysługującego w ciągu roku.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog