Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
12/06/2024 - 16:20

Czy każdy pracownik ma prawo do przerwy w pracy, jak długie są przerwy i czy wydłużają dniówkę

Niezależnie od tego jak długo trwa dzień pracy i ile przerw w związku z tym przysługuje pracownikowi, czyli osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę i w oparciu o przepisy kodeksu pracy, takie przerwy nie uprawniają pracodawców do wydłużania czasu pracy.

Standardowa przerwa w pracy trwa kwadrans – 15 minut.

Przerwa w pracy: kto ma prawo do jednej a kto do trzech

Co do zasady, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, przerwa w pracy przysługuje każdemu pracownikowi – niezależnie od rodzaju umowy o pracę, charakteru pracy, stanowiska, stażu itp.

Ważny jest tylko jeden warunek – czas trwania pracy danego dnia. Przy czym przy standardowej dniówce należy się tylko jedna 15-minutowa przerwa, natomiast gdy dochodzi praca w godzinach nadliczbowych pojawia się prawo do kolejnych przerw.

I tak, zgodnie z kodeksem pracy masz prawo do przerwy w pracy, wliczanej do czasu pracy, której długość uzależniona jest od czasu pracy.
Jeśli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin - pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
Gdy praca trwa dłużej niż 9 godzin - pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut; oznacza to dwie przerwy trwające w sumie co najmniej 30 minut.

A gdy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 16 godzin - pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut. Oznacza to więc trzy przerwy trwające w sumie co najmniej 45 minut.

Przerwy w pracy: dodatkowe uprawnienia zatrudnionych

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, masz prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas tej przerwy to dodatkowe 15 minut wliczane do czasu pracy.

Jeżeli karmisz dziecko piersią, a twój czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin dziennie, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy.

Natomiast gdy twój czas pracy przekracza 4 godziny dziennie, a nie przekracza 6 godzin, masz prawo do jednej półgodzinnej przerwy w pracy.

Jeżeli pracujesz przy monitorze ekranowym, masz prawo do co najmniej 5-minutowej przerwy od pracy przy komputerze wliczanej do czasu pracy po każdej godzinie pracy.

Pracodawca może też wprowadzić jedną przerwę w pracy, niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze do 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.
Taką przerwę wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.   [email protected]) SnapwireSnaps/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu