Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
09/09/2021 - 16:00

Coś takiego! Banki będą dawać kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

Mieszkanie z dziećmi kątem u rodziców albo wynajęte mieszkanie, bez szans na kredyt hipoteczny, w takiej sytuacji znajduje się wiele młodych małżeństw. Czy ich los odmieni się na lepsze? Rząd właśnie przyjął projekt ustawy o dofinansowaniu wkładów własnych do kredytów hipotecznych.

Własne mieszkanie w bloku, albo budowa domu, to nierealne marzenie dla wielu młodych małżeństw.  Ma to zmienić przyjęta przez rząd ustawa w sprawie dofinansowania wkładów własnych do kredytów hipotecznych.

Czytaj też Jak to się przekłada na nasze kieszenie. Podatkowa rewolucja w Polskim Ładzie 

Jak to będzie działać?  Nowe rozwiązania zakładają, że zostaną dofinansowane kredyty hipoteczne, udzielane przez banki, które przystąpią do rządowego programu na podstawie umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.  

Taki kredyt trzeba będzie zaciągnąć na minimum piętnaście  lat i wyłącznie w walucie polskiej. O kredyt będą mogły ubiegać się małżeństwa lub osoby samotne, które wychowują co najmniej jedno dziecko. Są jednak ograniczenia wiekowe. Ci, którzy wychowują dziecko samotnie lub młodszy z małżonków, w chwili zaciągnięcia kredytu nie mogą mieć więcej niż czterdzieści lat. Warunkiem otrzymania gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego będzie brak własnego mieszkania lub domu.

Czytaj też Bon turystyczny także w przyszłym roku. To możliwe?

Ile do kredytu dopłaci państwo? Maksymalna kwota, jaką może uzyskać jedna osoba na wkład własny to 100 tysięcy złotych.  Kiedy rodzina się powiększy, państwo do wkładu własnego jeszcze zobowiązuje się dopłacić.  Będzie to 20 tysięcy w przypadku pojawienia się drugiego dziecka,  60 tysięcy w przypadku trzeciego i czwartego potomka.

Projekt nowej ustawy zakłada maksymalny limit za cenę jednego metra kwadratowego mieszkania. Nie będzie taki sam dla całego kraju. Zostaną uwzględnione różnice w cenach nieruchomości w poszczególnych województwach.  Różnica w cenowym suficie będzie zależna od tego, czy mieszkanie będzie kupowane na rynku pierwotnym czy wtórnym.  Chodzi o to, żeby przez rządowy projekt zapobiec windowaniu cen na rynku nieruchomości.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku.(jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot,  Dziękujemy za przesłanie błędu