Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
20/11/2023 - 09:05

Budowa domów i remonty dają zarobić fachowców. Duży popyt na usługi elektryków a mniej zleceń dla monterów OZE

W trzecim kwartale można zaobserwować ciekawe zmiany popytu na usługi związane z budową domów, remontem mieszkań a także inwestycjami w pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. O ile te pierwsze doznały sporego ożywienia – a poszukiwani są także ze swoimi usługami elektrycy – o tyle spadło zainteresowanie montażem pomp ciepła a nawet instalacji fotowoltaicznych.

Takie wnioski płyną z cyklicznej analizy ogłoszeń zamieszczanych na portalu Oferteo, które zyskały stałą nazwę – Barometru Usług.

Na budowach znów praca wre

Duże ożywienie na rynku nieruchomości, jakie wywołał rządowy program wsparcia Bezpieczny kredyt 2%, było również widoczne na Oferteo.pl. W trzecim kwartale zapytania użytkowników platformy dla kategorii „budowa domów” wzrosły aż o 113% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Na drugim miejscu z 43% wzrostem zapytań uplasowały się usługi elektryków, a tuż za nimi kategoria remontowa – 42%.

– Duże zainteresowanie kategorią budowlaną nie jest zaskoczeniem, ponieważ już w poprzednich kwartałach tego roku mogliśmy zauważyć tendencję wzrostową. Rządowy program wsparcia uruchomił ogromny, skumulowany popyt na rynku nieruchomości i dla wielu Polaków była to jedyna możliwość na posiadanie pierwszego mieszkania lub właśnie domu. Oprócz samych kredytobiorców pośrednimi beneficjentami programu są zarówno deweloperzy, jak też fachowcy zajmujący się budową domów oraz branża remontowa. –komentuje Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

Grafika - materiały prasowe Oferteo

Wzrost zainteresowania o 26% zanotowała także kategoria usług prawnych.  Trzeci kwartał był też dobry dla ogrodników, których usług szukało o 11% więcej użytkowników niż przed rokiem. Z kolei nieznaczny, jednoprocentowy spadek zanotowała kategoria dotycząca elewacji i ociepleń, natomiast o 3% mniej zapytań dotyczyło usług monterów klimatyzacji.

Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła na etapie hamowania

Rynek pomp ciepła w 2023 r. wyraźnie zwolnił. Widać to zarówno w danych dotyczących sprzedaży samych urządzeń, jak też usług montażu. Wśród 10 kategorii prezentowanych w „Barometrze Usług” największy spadek w trzecim kwartale dotyczy właśnie pomp ciepła. Od lipca do września ilość zapytań o usługi fachowców w tym zakresie zmniejszyła się o 55% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. Co ważne, tendencja spadkowa utrzymywała się również w poprzednich kwartałach tego roku.

– Rok temu zainteresowanie Polaków pompami ciepła było rekordowe, teraz widać korektę na tym rynku. W pierwszym kwartale br. zainteresowanie usługami w tym zakresie spadło o 30%, a w drugim 56% w porównaniu z 2022 r. W dalszym ciągu nie można mówić o całkowitym zastoju w branży, ponieważ skala zapytań jest niewiele niższa niż 2021 r. – wskazuje Karol Grygiel z Oferteo.

Mniej zleceń w trzecim kwartale mieli również monterzy paneli fotowoltaicznych. Ilość zapytań o usługi w tej kategorii była o 35% niższa niż przed rokiem. Co interesujące, w drugim kwartale tego roku zapytania o usługi w zakresie fotowoltaiki wzrosły o 40%. Zauważalny, bo 14% spadek zainteresowania zanotowała również branża usług księgowych.   ([email protected]) fot. Ralphs_Fotos/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu