Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
20/01/2021 - 17:00

2,5 mln złotych dla Gródka nad Dunajcem z programu Wsparcia Regionów Górskich

Gmina Gródek nad Dunajcem znalazła się wśród szczęśliwców, otrzymujących pieniądze z tarczy dla gmin górskich. Sprawdzamy, na ile pieniędzy może liczyć Gródek.

Dzięki Programowi Wsparcia Obszarów Górskich gmina Gródek nad Dunajcem otrzyma blisko 2,5 miliona złotych na inwestycje. Tę dobrą informację przekazał władzom gminy Szef Gabinetu Politycznego Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Tomasz Michałowski oraz asystent wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego, Jarosław Baziak. Współautorem projektu jest wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, który w resorcie odpowiada za turystykę.

Na spotkaniu w urzędzie gminy w Gródku nad Dunajcem Tomasz Michałowski oraz Jarosław Baziak przedstawili instrumenty wsparcia dostępne w ramach programu. Wysokość wsparcia jest uzależniona od wydatków na inwestycje poniesione przez gminę w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, nie więcej jednak niż 8 mln na jedną gminę.

Czytaj też: Znamy już szczegóły budżetu Gródka nad Dunajcem na 2021. Dług jest za wysoki?

Przeprowadzone ostatnio rozmowy dotyczyły również ogólnego pomysłu mającego na celu wsparcie samorządów. Do wszystkich 203 gmin górskich ma trafić 1 mld złotych. W ramach programu jednostki samorządu terytorialnego będą również mogły starać się o dopłaty na utracone w pierwszym kwartale 2021 roku dochody z tytułu podatku od nieruchomości. Chodzi tu głównie o ulgi od podatku w przypadku działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług noclegowych, turystycznych i hotelarskich.

Spotkanie było także okazją do podziękowań za nieodpłatne przekazanie przez ministerstwo rozwoju samochodu marki Mercedes Sprinter, z którego będzie korzystać gminny ośrodek kultury. (k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Gródek nad Dunajcem)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020