Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
16/05/2020 - 15:05

Szokujące dane z Podegrodzia. Limit odpadów wyczerpany już na dwa lata!

Również w Podegrodziu, po koronowairusowym przestoju, znów otwarty jest Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tyle, że jednocześnie wójt zastrzega, że zbiórki odpadów wielkogabarytowych nie będzie przez najbliższe dwa lata. Co się stało?

Zobacz też: „Wpompują” tu aż 400 tysięcy. Co będą z tego mieli podegrodzianie?

Zacznijmy od tego, że mieszkańcy gminy Podegrodzie znów mogą korzystać z GPSZOK-u. Punkt, gdzie nieodpłatnie, ale na własny koszt zostawić można zużyte meble czy sprzęt AGD albo RTV działa w poniedziałki w godzinach od 12. do 20. Godziny te obowiązywać będą do września. Kolejna ważna informacja – klienci składowiska muszą mieć na twarzy maseczki a na rękach jednorazowe rękawiczki – rygor związany z epidemią COVID-19 obowiązywać będzie do odwołania.

A teraz najważniejsze. Gmina już w trakcie epidemii przeprowadziła we wszystkich sołectwach  pierwszą przewidzianą w tym roku zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. I okazało się, że odpadów było tak dużo, że mieszkańcy wyczerpali limit przewidziany aż na najbliższe dwa lata. Dlatego w tym roku o kolejnej zbiórce nie ma absolutnie mowy. Przy okazji wójt Stanisław Banach przypomina, że ci, którzy będą chcieli skorzystać z GPSZOK-u nie mają co liczyć na odbiór części samochodowych czy styropianu. Zgodnie z ustawą śmieciową na takie odpady nie ma tu absolutnie miejsca.

Teraz informacja dla rolników. Odpady pochodzące z działalności rolniczej, takie jak: środki ochrony roślin i opakowania po nich, worki po nawozach, sznurki, folie po kiszonkach, folie po tunelach, skrzynki, opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych, wyeksploatowane oleje silnikowe, resztki roślin z upraw oraz inne odpady pochodzące z działalności rolniczej, powinny zostać zagospodarowane przez ich wytwórcę. Przechodząc do sedna sprawy - rolnik na własną rękę musi znaleźć ich odbiorcę wśród firm uprawnionych do odbioru tego typu śmieci.

Więcej w materiale filmowym w rozmowie z wójtem Stanisławem Banachem.

ES [email protected] Film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)