Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
17/06/2022 - 07:05

Erika Jurinová, przewodnicząca Kraju Żylińskiego: nie twórzmy sami przeszkód

- Cieszę się, że po latach pandemicznych ograniczeń wracamy do spotkań słowacko-polskich - mówiła "Sądeczaninowi" w trakcie III Forum Słowacko-Polskiego w Bardejowie Erika Jurinová, przewodnicząca Kraju Żylińskiego. - Znów przekonujemy się, jak potrzebna jest nasza przyjaźń i jak cenne jest partnerstwo.

 - Główny temat rozmów to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jak wykorzystać narzędzia związane ze współpracą przygraniczną, jak pozyskać środki do realizacji dobrych pomysłów, które pomogą połączyć nasze regiony i utrzymać nasze naprawdę dobre relacje - dodaje Erika Jurinová, przewodnicząca Kraju Żylińskiego.

Przewodnicząca Jurinová, pytana o odczuwalne przeszkody w tym procesie odpowiada, że warto pamiętać, aby nie narzucać sobie zbędnych wymagań lub zbędnych zasad przy tworzeniu tych programów, które następnie uniemożliwiają realizację projektów, a zwłaszcza ich refinansowanie. - Uważam za bardzo ważne i konieczne, aby teraz, gdy przygotowywany jest okres programowania, uwzględnić sugestie ze Słowacji, tak, aby wszystko zostało zaakceptowane jeszcze w trakcie okresu przygotowawczego.

Erika Jurinová, przewodnicząca Kraju Żylińskiego: nie twórzmy sami przeszkód

- Mamy za sobą wiele dobrych projektów, które zostały wdrożone nie tylko w zakresie twardej infrastruktury. Odrestaurowaliśmy zamki, wiele zrobiliśmy w zakresie kultury, pomogliśmy małym i średnim firmom. Nawiązaliśmy wiele nici współpracy, którą trzeba kontynuować.

W dyskusjach III Forum Słowacko-Polskim udział wzięli między innymi: Milan Majerský - przewodniczący Samorządowego Kraju Preszowskiego, Dušan Velič - sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Republiki Słowackiej, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Marek Kuchciński, poseł na Sejm RP i przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Rafał Baliński - dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej RP oraz Bogusław Waksmundzki - przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”.

W Forum wzięli udział także Krzysztof Strzałka – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Słowackiej, Tadeusz Frąckowiak – konsul honorowy na Słowacji, Zdzisław Kowalczyk i Rafał Baliński z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Jerzy Polaczek – poseł na Sejm RP i przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej oraz Barbara Bartuś, posłanka na Sejm RP i wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PiS oraz Urszula Nowogórska, posłanka na Sejm RP i wiceprzewodnicząca Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej. (t[email protected]) Wideo: [email protected]

III Forum Słowacko-Polskie w Bardejowie. Nareszcie, po pandemicznej przerwie
Z udziałem wielu słoackich i polskich parlamentarzystów, m.in. Marka Kuchcińskiego, Urszuli Nowogórskiej, Barbary Bartuś i Jerzego Polaczka, Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, jak i Milana Majerský'ego, przewodniczącego Kraju Preszowskiego, czy Eriki Jurinovej, przewodniczącej Kraju Żylińskiego, odbyło się w Bardejowie III Forum Słowacko-Polskie. Spotkaniom przyświecało hasło: "Współpraca – klucz do dobrosąsiedzkich relacji i pomyślnej przyszłości”.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu