Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
10/09/2021 - 22:45

No i zaczęła się wielka rywalizacja Lachów i Górali! Festiwal czas zacząć

Prezentacja swoich tradycji i folkloru to jedno. Ale podczas Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju zorganizowanego przy okazji Festiwalu Biegowego nie może zabraknąć ducha rywalizacji. I tak, by formalności stało się zadość, gospodarze i organizatorzy powitali wszystkich uczestników i gości.

No i zaczęła się wielka rywalizacja Lachów i Górali! Festiwal czas zacząć

Inicjator Festiwali prezes SKT Sądeczanin Zygmunt Berdychowski, tradycyjnie w stroju ludowym, podziękował na wstępie za pomoc przy organizacji festiwalu marszałkowi sejmu Markowi Kuchcińskiemu – bez jego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest Europa Karpat Festiwalu Lachów i Górali by nie było a przynajmniej nie w tej formie, jaką udało się tej imprezie nadać.

Kolejni goście i sympatycy tej inicjatywy, którzy przywitali zebranych to starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i gospodarze gmin, na terenie których zorganizowano Festiwal Biegowy – burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk i wójt Rytra Jan Kotarba, poseł Arkadiusz Mularczyk i kapelan SKT Sądeczanin ksiądz prałat Józef Babicz. Wszyscy zgodnie podkreślali, że podobne przedsięwzięcia to rzecz nie do przecenienia.

Zobacz też: Tradycja jest Twoją godnością. Ta msza na pewno spodobała się Panu Bogu

No i zaczęła się wielka rywalizacja Lachów i Górali! Festiwal czas zacząć

Przedstawmy samo jury:
- Michalina Wojtas - choreograf kat. "S", wieloletni kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Lachy", członek Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF. Kierownik I i II Studium Choreograficznego dla instruktorów zespołów regionalnych, autor i współautor publikacji o tańcach regionalnych województwa małopolskiego
- Benedykt Kafel – absolwent Uniwersytety Jagiellońskiego. Ukończył etnografię, specjalizuje się w ocenie obrzędów ludowych. Zajmuje się całością kultury ludowej Lachów i Górali. Ponad 40 lat pracował w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, gdzie był kierownikiem działu folkloru i sztuki ludowej dokumentującej zwyczaje ludowe
- Aleksander Smaga, który będzie oceniał uczestników pod kątem muzycznym
- Marek Harbaczewski przyjrzy się występom od strony choreografii
- Maria Brylak-Załuska - etnograf

No i zaczęła się wielka rywalizacja Lachów i Górali! Festiwal czas zacząć

Zobacz też: Bajeczny korowód Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju [ZDJĘCIA]

A kto dziś prezentuje się na scenie? Zespół Regionalny MYSTKOWIANIE z Mystkowa (LACHY Sądeckie), Zespół Regionalny SKALNIK z Kamionki Wielkiej (LACHY Sądeckie), Zespół Regionalny KIJOM WORCI z Pisarzowej (LACHY Limanowskie), Zespół Regionalny ZBÓJNICEK z Zębu (GÓRALE Podhalańscy), Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki (LACHY Limanowskie), Zespół Regionalny SŁOPNICZANIE ze Słopnic (GÓRALE Biali), Zespół Regionalny NAWOJOWIACY z Nawojowej ( LACHY Sądeckie), Zespół REGLE im. Jana Jędrola z Poronina (GÓRALE Podhalańscy), Regionalny Zespół Pieśni i Tańca LACHY z Nowego Sącza (LACHY Sądeckie)

Festiwal Lachów i Górali:

(e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ES)Dziękujemy za przesłanie błędu