Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
10/09/2021 - 21:30

Tradycja jest Twoją godnością. Ta msza na pewno spodobała się Panu Bogu

- Ta msza na pewno spodobała się Panu Bogu – komentowali zgodnie członkowie 50 zespołów uczestniczących w Festiwalu Lachów i Górali, którzy rywalizację artystyczną chcieli rozpocząć z bożym błogosławieństwem.

Msza została odprawiona przed ołtarzem polowym parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piwnicznej-Zdroju. Celebrowali ją ksiądz proboszcz Krzysztof Czech i ksiądz prałat Józef Babicz  kapelan SKT Sądzeczanin.

Proboszcz wybrał na tę okoliczność Ewangelię według św. Mateusza: - A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego.

Zobacz też: Bajeczny korowód Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju [ZDJĘCIA]

Ten ostatni swoim kazaniu przywołał na wstępie słowa wygłoszone Zjeździe Podhalan 13 sierpnia 1922 r. w Czarnym Dunajcu, pod adresem znajdującej się na zjeździe młodzieży podhalańskiej we Wskazaniach dla Synów Podhala: -  Tradycja jest Twoją godnością, Twoją dumą, Twojem szlachectwem, synu chłopski. Dbaj o zachowanie spuścizny Twych ojców; rodzimej sztuki, rodzimej kultury. Dąż do tego, aby Twoja, oczyszczona z nalotów obcych, kultura ludowa poszła w górę, rozkwitnęła w kwiat wielkiej kultury narodowej, godnej zająć poczestne miejsce w dorobku wszechludzkim.

Potem odniósł się też do wiersza Czesława Miłosza „Przedmowa”, w którym pada pytanie: - Czymże jest poezja, która nie ocala narodów ani ludzi?

Obaj duchowni apelowali w ten sposób wszystkich zebranych, by potrafili przeciwstawić się uniformizacji kultury wynikającej z trendów napływających do Polski z krajów zachodnich. By kultywując swoje tradycje umacniali polskość w narodzie.

Partner Festiwalu Lachów i Górali:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021

(e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Adrian Maraś)Dziękujemy za przesłanie błędu