Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
02/11/2018 - 12:20

Orkiestra Dęta OSP Mogilno ćwiczy regularnie

Orkiestra Dęta OSP Mogilno powstała w 2010 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogilnie. Obecnie orkiestra zrzesza ok. 25 osób, które regularnie ćwiczą w Sali Parafialnej w Mogilnie.


Orkiestra od momentu swojego powstania corocznie uświetnia swoimi występami uroczystości kościelne, państwowe i gminne, jak również liczne imprezy plenerowe i okolicznościowe w naszej gminie jak i poza nią. Przy orkiestrze działa grupa Mażoretek powstała w 2014 roku.

Charakterystyka instytucji (np. skład zespołu, program): Orkiestrę Dętą OSP Mogilno tworzą mieszkańcy Gminy Korzenna od uczących się w szkole podstawowej do starszych - już pracujących. Orkiestra posiada bogaty repertuar, który jest ciągle poszerzany. Należą do niego pieśni kościelne, patrigtyczne, biesiadne, strażackie. Często uświetniają liczne oficjalne uroczystości wykonując utwory marszowe i  koncertowe.

Przy orkiestrze działa grupa Mażoretek licząca 11 dziewcząt. Mażoretki spełniają funkcję nie tylko widowiskowego dodatku, ale prezentują choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki w/w orkiestry dętej żonglując i podrzucając przy tym pałeczkami mażoretkowymi (tzw. Batony) podnosząc walory estetyczne odbioru muzyki marszowej. Posiadają także kilka programów do samodzielnego zaprezentowania na scenie.

Od momentu powstania orkiestra stale towarzyszy mieszkańcom gminy we wszystkich wydarzeniach. Dzięki wsparciu Urzędu Gminy Korzenna orkiestra zakupiła instrument, nuty, organizuje wyjazdy na koncerty i liczne konkursy promując gminę i swój dorobek artystyczny.

W czasie swojej krótkiej działalności orkiestra zaprezentowała się w wielu koncertach i konkursach:

  • W 2015 r.- 1 miejsce na przeglądzie Orkiestr Strażackich na szczeblu powiatowym.
  • W 2016 r:
  • 2 miejsce na przeglądzie Orkiestr Dętych w Wysowej
  • wyróżnienie na 39 Festiwalu Echo Trombity.
  • specjalne wyróżnienie dla Mażoretek na 39 Festiwalu Echo Trombity za układ taneczny.
  • Obecnie orkiestra przygotowuje się do kolejnej edycji Echo Trombity

Orkiestra Dęta odgrywa ważną rolę w życiu społeczno-kulturalnym gminy Korzenna. Integruje społeczność strażacką i nie tylko, poprzez udział w najważniejszych uroczystościach gminnych i lokalnych, a także w świętach państwowych i kościelnych. Stała się wizytówką gminy. Stale się rozwija prezentując coraz wyższy poziom swoich występów.

Kierownik artystyczny: Andrzej Bogdał

Głosuj na: Orkiestra Dęta OSP Mogilno – SMS o treści SKT.29 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VI Plebiscycie "O Nagrodę SKT Sądeczanin". Materiał na otwartej licencji Creative Commons.Dziękujemy za przesłanie błędu