Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
11/05/2017 - 02:10

Bronisław Kozieński - Bronek z Obidzy. Nagroda SKT Sądeczanin 2017

Bronisław Kozieński znany jako Bronek z Obidzy jest stolarzem. Urodził się 18 września 1963 roku w Obidzy na Sądecczyźnie. To skromny, wielki człowiek, promujący naszą Ojczyznę i region swoją postawą, talentem, twórczością oraz ciężką pracą zawodową.

W tym roku mija 10 lat od czasu, gdy poeta napisał swój pierwszy wiersz .

Jego pierwszy wydany utwór poetycki pt. „Boso” pojawił się w albumie „Łącko kwitnące talentami” promującym łąckich twórców. Od tego momentu zaczyna się kariera Bronka z Obidzy, która rozwija się w błyskawicznym tempie. Bronisław Kozieński został wyróżniony m.in. w XXI edycji Konkursu Poetyckiego im. Ks. Tischnera w Ludźmierzu w 2013 r. Otrzymał pierwsze miejsce za wiersz „Faryzeusze ze swojej Gehenny „ . Jak również 2016r. Został nominowany do nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, w kategorii „ Sądecki Autor”

Bronisław Kozieński wydał cztery tomiki poezji:
„Orły nad Sokolinicą” ( Nowy Sącz 2008)
„Nie szkoda gadać” ( Obidza, Nowy Sącz 2010)
„Strefa ciszy” ( Kraków 2014)
„Wiklinowe ptaki 100 wierszy” (Kraków 2015)

Pozostała „kolekcja” jego wierszy czeka na następne wydania.
Poezje Bronka z Obidzy znaleźć można również:

  • -W tomiku z cyklu „Wierszobranie” – tom IV Mury. Jest to wybór wierszy poematów na emigracji pod redakcją Marii Kalczynskiej i Leonarda Paszka. Wydany przez wydawnictwo Black Unicorn 2013
  • -w Antologi „PO OBU STRONACH ODRY – PATRIOTYCZNIE”- AUF BEIDEN SEITEN DER ODER…. PATRIOTISCH” wydane przez wydawnictwo Verlag Komograf/literacka PKP-Jazda. Warszawa 2014. Redakcja PiotrGoszczycki, Irena Moll. Tłumaczenie Janina Hinck. Umieszczono tu dwa wiersze: „Prowadź przybłędo na szczyt” i „Skargi Doliny”

Promowano jego poezje także w czasopismach zagranicznych:
„Samo Życie” wydane w Niemczech z redakcją W Dortmundzie 2013,2014
„Cooltura” wydane w Wielkiej Brytanii z redakcją w Londynie (Nr. 563 z dnia 2 stycznia 2015 roku).

Poeta publikuję także często na portalach poetyckich m.in. www. emultipoetry.eu

Jest autorem wielu tekstów śpiewanych, które znaleźć można na You Tubie np. Noc polnych koni – Byle do góry Muzyka: Jerzy Hołownia Wykonanie Jerzy i Bartłomiej Hołowania , Anna Wiktorowicz.
We wrześniu 2015 został poetą miesiąca portalu Pol-Cafe.

Interesującą i niepowtarzalną twórczością Bronka z Obidzy zainteresowało się również „Radio Duisburg po polsku” , postać poety była również inspiracją dla Lecha Strzałkowskiego, który nakręcił film pt. „Bronek z Obidzy” opowiadający o człowieku z gór, poecie.

Boronisław Kozieński prowadzi również spotkania literackie na terenie Sądecczyzny m.in. w : Gminnym Ośrodku Kultury, Cafe Art, Sokół Nowy Sącz, Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, Zespole Szkół Ponad Gimnazjalnych w Starym Sączu, Przedszkolu Samorządowym w Jazowsku, oraz poza regionem.

SMS o treści SKT.08 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPONDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020