Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
11/10/2019 - 10:35

Wyborcza sonda "Sądeczanina". Takie będą wyniki wyborów w Nowym Sączu?

Pięciu dziennikarzy serwisu "Sądeczanin" i godzina na ulicach centrum Nowego Sącza. Nie sililiśmy się na profesjonalne sondaże, po prostu poprosiliśmy przechodniów o odpowiedź na pytanie na który z komitetów wyborczych oddadzą głos w niedzielnych wyborach. Rozmawialiśmy z 266 osobami. Jaki jest wynik?

Po pierwsze partie i komitety mają jeszcze o kogo walczyć. Na 266 przepytanych przez nas osób aż 42 odpowiedziały, że nie wiedzą jeszcze na kogo oddadzą głos albo nie chciało nam tego powiedzieć. 30 osób stwierdziło, że w ogóle nie pójdą na wybory, nie podając uzasadnienia bądź dodając, że na weekend wyjeżdżają z Sącza.

Wyborcza sonda "Sądeczanina". Takie będą wyniki wyborów w Nowym Sączu?

Największe wzięcie wśród tych, którzy są zdecydowani, ma PiS. Na kandydatów Prawo i Sprawiedliwości głos chcą oddać 123 osoby.  Drugie miejsce zajęła lista kandydatów Koalicji Obywatelskiej z 41 głosami. Na skali wyborczych sympatii naszych rozmówców miejsce trzecie zajęła lista Lewicy - 23 osoby chcą oddać na nią głos. Kandydaci PSL/Koalicji Polskiej mogą liczyć na 4 głosy od naszych rozmówców, a Konfederacji na 3 głosy.

Czytaj tez Zagraniczni dziennikarze najechali naszą gminę, gdzie się głosuje tylko na PiS 

Dziennikarzy "Sądeczanina" można było spotkać także na ul. Jagiellońskiej, Wałowej, Lwowskiej i Kazimierza Wielkiego.Wszystkim, którzy dłużej lub krócej rozmawiali z reporterami "Sądeczanina" serdecznie dziękujemy. Sporo osób rzucało tylko w przelocie: przepraszam spieszę się na autobus, nie mam czasu, nie będę się wypowiadała. Jedna z z naszych respondentek odparła krótko i zwięźle: „Zagłosuję na taką partię, żeby było dobrze”. Inna stwierdziła, że  tej ważnej sprawie jeszcze nie naradzili się z mężem.


O to, jak będzie głosowała, zapytaliśmy też panią Bogumiłę. Na jaką partię odda swój głos?

- Oczywiście, że zagłosuję na PiS - mówi nasza rozmówczyni. - Zawsze głosuję na tę partię. Teraz też tak będzie. Dlaczego? Uważam, że dla Polski PiS zrobił bardzo dużo. To zresztą widać. Rodziny z dziećmi dostały słynne pięćset plus. To wielka pomoc, szczególnie dla tych rodzin wielodzietnych. 500 + jest dla nich ogromnym wsparciem. Przed wyborami każda partia chce być najlepsza. Jak oceniam kampanię wyborczą? Moim zdaniem nie była ona spokojna. Takie odniosłam wrażenie. Każdy, jak to się mówi „ciągnął” w swoją stronę. Każdy chwalił, zapewniał, każdy obiecywał. A co z tego wyjdzie? Zobaczymy...

- Czy jest jeszcze w ogóle nad czym głosować? W latach dziewięćdziesiątych "Solidarność" sprzedała Polskę, a Niemcy przyklaskiwały, bo musi być jakiś głupi żeby na nich robić. Sprzedaliśmy całą produkcję i co teraz mamy? Montujemy w Polsce zachodnie samochody, ale dochody u nas nie zostają. Komuna była niewydolna i od razu trzeba było czarną kreską się od niej oddzielić a nie dopuszczać starych aparatczyków do władzy. Teraz już chodzi tylko o to, żeby nas rozgrabić do końca - komentował jeden z naszych respondentów.

Jeśli wyniki naszej sondy ująć procentowo, to (biorąc pod uwagę głosy tych, którzy odpowiedzieli na kogo będą głosowali) z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku wyniki są następujące:

  • PiS: 63,40 proc.
  • Koalicja Obywatelska: 21,13 proc.
  • Lewica: 11,85 proc.
  • PSL/Koalicja Polska: 2,06 proc.
  • Konfederacja: 1,54 proc.

 Do podziału w okręgu nr 14 jest dziesięć mandatów poselskich i jeden mandat senatora. Wybory zaczną się w niedzielę 13 października o godzinie 7, gdy zostaną otwarte lokale komisji wyborczych i (o ile nie zostaną wydłużone) potrwają do godz. 21. Cisza wyborcza zaś zapanuje już od północy z piątku na sobotę.

Głosujemy, jak Sądecczyzna długa i szeroka
Od Gorlic przez Grybów, Nowy Sącz, po Limanową. Głosujemy jak Sądecczyzna długa i szeroka.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)