Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
29/08/2018 - 13:15

Dyrektor Aleksander Rybski idzie na emeryturę i... wchodzi do polityki

Wielu sądeczanom, w tym osobom związanym z I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu, trudno w to uwierzyć. Aleksander Rybski, dyrektor pierwszego ogólniaka przechodzi w tym roku na emeryturę. – Na pewno na emeryturze nie będę się nudził. Nie ma takiej opcji, a moją ukochaną szkołę będę często odwiedzał – zapewnia.

Dyrektor Aleksander Rybski nie ukrywa, że z przejściem na emeryturę nosił się już od dłuższego czasu. Moment został wybrany, jak mówi bardzo przemyślanie. Jest to, bowiem rok jubileuszowy szkoły.

I Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu świętuje w tym roku 200-lecie istnienia tej zasłużonej dla miasta wszechnicy.

Aleksander Rybski jest nauczycielem matematyki i informatyki, a od kilkunastu lat kieruje szkołą. Sam jest jej absolwentem. Do szkoły trafił jeszcze, jako uczeń w 1964 roku. Po studiach wrócił w 1974 roku wrócił do niej jako nauczyciel. Tą szkołą kieruje, jako dyrektor nieprzerwanie od 1991 już szóstą kadencję (pięcioletnie).

Co Pan wymyślił. Na jaką emeryturę? - zapytaliśmy dyrektora Rybskiego.

- Wie pani, doszedłem do wniosku, że dużo sił poświęciłem tej szkole - mówi dyrektor Rybski. – Kończę pracę zawodową mocnym akcentem, bo jubileuszem 200-lecia szkoły. Jest to dla mnie, nie ukrywam i prestiżowa i ambicjonalna sprawa, a potem chciałbym się jednak udzielać społecznie. Chciałbym wystartować w zbliżających się wyborach samorządowych na radnego do Rady Miasta Nowego Sącza.

Zobacz też: Kto będzie kandydował w Starym Sączu?

Myślę, że i na tej płaszczyźnie jest wiele do zrobienia. Jest wiele spraw w mieście, które muszą być zrealizowane. Mieszkam w ścisłym centrum Nowego Sącza przy ul. św. Ducha, więc mam ogląd sytuacji. Widzę wiele problemów, które piętrzą się w Nowym Sączu. Drugi powód jest też równie istotny. Człowiek jest tylko człowiekiem i wiem, jaki mam pesel.

Jak przyznaje dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza wcześniej nawet nie myślał o startowaniu w wyborach na radnego. - Uważałem, że nie powinno się wiązać funkcji dyrektora z funkcją radnego, bo coś takiego może kolidować w pewnym kwestiach - dodaje Rybski.

Dyrektor pierwszego „ogólniaka” ma do końca tego miesiąca złożyć stosowne dokumenty z prośbą o przejście na emeryturę. - Chciałbym przejść na emeryturę od 1 grudnia br. - dodaje Rybski.

Warto zaznaczyć, że dyrektor Aleksander Rybski  w zawodzie nauczyciela przepracował 45 lat.

[email protected], Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020