Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
02/07/2023 - 09:15

Została tylko kupa gruzu. Teraz postawią tu odjechaną budowlę. Czegoś takiego jeszcze w Sączu nie było [ZDJĘCIA]

Kawałki pokruszonych, betonowych bloków, z których sterczą resztki uzbrojenia, tworzą gigantyczną kupę gruzu. Tylko tyle zostało z wyburzonej części gmachu Akademii Nauk Stosowanych przy ulicy Chruślickiej w Nowym Sączu. Na już uprzątniętym placu, pojawił się gigantyczny żuraw. Niebawem stanie tutaj nowe skrzydło budynku, odjechana budowla na żelbetowych podporach. To ma być siedziba jednego z wydziałów uczelni, która rozwija inwestycyjne skrzydła.

Skąd się tu wzięła ta kupa gruzu – słychać rozmowę dwóch mężczyzn, którzy zatrzymali się przy rumowisku niedaleko skrzyżowania  ulic Prażmowskiego i Lwowskiej.  Mało kto wie, że pokruszony beton to pozostałość parterowej części gmachu Akademii Nauk Stosowanych przy ulicy Chruślickiej.

Teraz to uprzątnięty już plac budowy, na którym pojawił się gigantyczny żuraw.

Inwestycyjna machina ruszyła w marcu po zakończonym przetargu, który wygrała  firma z Rzeszowa. To właśnie ona postawi nowe skrzydło siedziby wydziału nauk społecznych i sztuki sądeckiej uczelni.   

czytaj też To będzie weekend komunikacyjnego paraliżu. Omijajcie te drogi! [MAPY] 

Nowa, odjechana, przeszklona  budowla, którą na razie można podziwiać na wizualizacji, to dwa tysiące metrów kwadratowych, wspartych na żelbetowych podporach.  Będzie się tam mieścić osiem sal wykładowych, biblioteka  i duża aula. Starą i nową część obiektu połączy przewiązka na poziomie drugiego piętra. Wolna przestrzeń pod konstrukcją zostanie wykorzystana dla pracowników i studentów. Kosz inwestycji to  dwadzieścia i pół miliona złotych.

Czytaj też A miało być pięknie... Tak się kończy wesele jak z bajki w czasach kryzysu

Dawna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, przemianowana w Akademię Nauk Stosowanych rozwija inwestycyjne skrzydła. Niedawno uczelnia zmodernizowała budynek  przy alei Wolności, gdzie mieści się nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego.  Licząca pięć kondygnacji budowla z przeszkloną elewacją stanęła  na miejscu dawnej zbrojowni pograniczników, którą wyburzono. Inwestycja  została zrealizowana w niecałe dwa lata.

To nie koniec inwestycyjnych planów uczelni. Akademia będzie rozbudowywać również bazę Wydziału Nauk o Zdrowiu, aby móc uzyskać akredytację do prowadzenia kierunku lekarskiego. Przy ulicy Kościuszki powstanie prosektorium. Aktualnie przygotowywana jest również koncepcja rozbudowy Wydziału Nauk Inżynieryjnych przy ulicy Zamenhofa.

- Niebawem ruszą badania geologiczne, które dadzą nam odpowiedź czy można rozbudować budynek, oczywiście z parkingiem podziemnym. Jeśli tak, to ogłosimy przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj – zapowiedział rektor sądeckie uczelni profesor Mariusz Cygnar. ([email protected]) fot. jm, wizualizacja ANS

Zobacz wizualizację niesamowitej budowli na  podporach. Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu