Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
17/01/2015 - 17:29

Zmodernizowana „Porodówka” w szpitalu w Limanowej

W Szpitalu Powiatowym im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej oddano do użytku i poświęcono zmodernizowaną część Oddziału Ginekologii i Położnictwa. Zadanie to pochłonęło ponad 1,3 mln złotych.
Uroczystość odbyła się w piątek (16 stycznia). Uczestniczyli w niej m.in. Jan Puchała, starosta powiatu limanowskiego, wicestarosta Mieczysław Uryga, członkowie Zarządu Powiatu, radni powiatowi, przedstawiciele Rady Społecznej Szpitala, komisji zdrowia oraz pracownicy tej placówki medycznej.

Podczas uroczystości oddano do użytku przebudowaną część położniczą. Poświęcił ją kapelan limanowskiego szpitala ks. Jan Bociek.
Oddziały Ginekologii i Położnictwa oraz Noworodkowy i Patologii Noworodka znajdują się na trzecim piętrze w głównym budynku szpitala. Podstawowym założeniem już przeprowadzonych i kolejnych, zaplanowanych zmian, jest utworzenie oddziału położnictwa a także noworodkowego, które będą przyjazne matce, noworodkowi oraz osobom z niepełnosprawnością.

Po modernizacji pacjentki mają na położnictwie do dyspozycji pokoje dwuosobowe, funkcjonujące w systemie rooming in („matka z dzieckiem”) z węzłem sanitarnym. W każdym z tych pokoi łazienki przystosowane są do pielęgnacji noworodków. Przygotowano także jednoosobowy pokój z węzłem sanitarnym spełniający wymagania osoby niepełnosprawnej. Jego układ pozwala na poruszanie się i opiekowanie dzieckiem osobie na wózku inwalidzkim. Pokój ten może być również przeznaczony dla matki po rozwiązaniu ciąży mnogiej, a jego lokalizacja w pobliżu zespołu wzmożonej i intensywnej opieki i terapii noworodka pozwala na wszechstronną opiekę pielęgniarską.

W zmodernizowanej części położniczej znajdują się także pomieszczenia intensywnej terapii medycznej noworodka, pokoje wcześniaków, noworodków obserwowanych (wszystkie dostępne przez śluzy fartuchowe) oraz pokój opieki pośredniej i ciągłej.
Jest to dopiero pierwszy etap prac realizowanych w ramach zadania pn. ”Remont oddziału położnictwa i noworodkowego Szpitala Powiatowego w Limanowej”.

Drugi etap, a więc przebudowa oddziału noworodkowego rozpocznie się w lutym bieżącego roku. W ramach zaplanowanego zadania powstaną 4 pokoje przedporodowe (dwuosobowe z węzłami sanitarnymi), 5 pokoi dwuosobowych w systemie rooming - in („matka z dzieckiem") z węzłem sanitarnym dla obojga, jak również pokoje opieki nad noworodkiem. Odcinek będzie posiadał większy gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pomieszczenia oddziałowych, pielęgniarek i położnych (socjalne), jak również pomieszczenie Poradni Oceny Rozwoju Dziecka i Poradni Laktacyjnej. Jedna z łazienek oddziału przeznaczona będzie dla osób odwiedzających i towarzyszących, których obecność jest związana ze specyfiką porodów rodzinnych. Utworzony zostanie również pokój jednoosobowy z łazienką, dzięki czemu możliwe będzie separowanie indywidualnych przypadków ze względów higieniczno-epidemiologicznych, czy też psychologicznych.

Podczas piątkowych uroczystości dyrektor szpitala Marcin Radzięta powiedział, że jest to kolejna kluczowa inwestycja, realizowana przez tę placówkę medyczną.

- Wszystkie wprowadzane zmiany i udogodnienia są ukierunkowane na zapewnienie kobiecie komfortowych warunków podczas porodu oraz profesjonalnej opieki dla niej i dziecka w pierwszych dobach po porodzie. Nowoczesny sprzęt, którym obecnie dysponujemy i komfortowe warunki z pewnością sprawią, że pobyt w szpitalu związany z narodzinami dziecka będzie miłym i przyjemnym wspomnieniem - podsumował dyrektor Radzięta

Zakończenia pierwszego etapu prac pogratulował dyrektorowi starosta Jan Puchała.

Koszt realizacji całej inwestycji to ponad 2 miliony złotych. Jest ona finansowana ze środków własnych szpitala, z czego na modernizację położnictwa przeznaczono ponad 1,3 mln. zł.

Warto przypomnieć, że w Szpitalu Powiatowym w Limanowej rocznie przychodzi na świat około 1 600 dzieci. Placówka posiada tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Od 1 lutego 2013 roku szpital zapewnia bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu. Ten rodzaj znieczulenia przy porodzie w dalszym ciągu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak placówka wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich pacjentek, udostępniła tę metodę łagodzenia bólu dla wszystkich rodzących. Oczywiście pacjentki mogą również korzystać z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu takich jak masaż strumieniem wody pod prysznicem, technik relaksacyjnych z wykorzystaniem materaca, drabinek, piłek i worka sako. Stosowane są również środki farmakologiczne (przeciwbólowe) np. podtlenek azotu w mieszaninie z tlenem (Entonox) używany w początkowym etapie porodu lub w mniej nasilonym odczuwaniu bólu oraz petydyna (dolcontral) silny środek przeciwbólowy. Wszystkie te metody są bezpłatne i dostępne dla każdej pacjentki.

Ponadto w maju 2013 roku do dyspozycji pacjentek przekazano nowoczesny blok porodowy z trzema odrębnymi klimatyzowanymi pokojami do rodzenia, w tym jednym do porodów rodzinnych oraz nowoczesną salą operacyjną do „cięcia cesarskiego”. W każdej sali porodowej jest urządzone stanowisko do resuscytacji noworodka. Dodatkowo blok wyposażono w dwa jednoosobowe pokoje poporodowe z indywidualnym węzłem sanitarnym.

Opr. (MIGA)
Fot. i źródło: Starostwo Powiatowe w Limanowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu