Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
23/11/2017 - 11:50

Zmiany w przepisach: Będą wyjątki przy zatrzymywaniu prawa jazdy za nadmierną prędkość

Dotychczas za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h groziło bezwzględne zatrzymanie prawa jazdy. Nowy projekt senatorów wprowadza furtkę, dzięki której w uzasadnionych przypadkach będzie można uniknąć utraty dokumentu.

Projekt został przygotowany przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku. Wówczas sędziowie orzekli niezgodność przepisów o odbieraniu prawa jazdy z Konstytucją, gdyż nie przewidują one odstąpienia od zatrzymania uprawnień w uzasadnionych przypadkach.

Zatem nowelizacja prawa o ruchu drogowym i ustawa o kierujących pojazdami będzie dopuszczać odstąpienie od wymienionej czynności: „ jeżeli kierowca działał w stanie wyższej konieczności, w celu uchylenia bezpośredniego bezpieczeństwa grożącego życiu lub zdrowiu człowieka”.

Zobacz: Uwaga! Ważna zmiana w okresowych badaniach technicznych samochodów

Co oznacza to w praktyce? Jako przykład okoliczności wyjątkowych można wymienić przypadek przewożenia do szpitala osoby, której stan bezpośrednio zagraża życiu. Również zaliczamy przewożenie kobiety ciężarnej, u której rozpoczęła się akcja porodowa, jak również transport lekarza do chorego, będącego w krytycznym stanie zdrowia. Wówczas funkcjonariusze policji odstąpią od zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50km/h w terenie zabudowanym.

Skrócony będzie również czas na wydanie decyzji o zatrzymaniu uprawnień do prowadzenia samochodu. Będzie on trwał do 14 dni od poinformowania odpowiednich organów o zaistniałym fakcie. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

MŚ ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu