Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 16 października. Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
27/10/2018 - 06:55

Zmiana czasu na zimowy w niedzielę. Ostatni raz? Bo wszyscy mają dość

W ten weekend pośpimy o godzinę dłużej. W nocy z soboty na niedzielę trzeba przestawić zegarki. Zmieniamy czas z letniego na zimowy i wszyscy mamy tego serdecznie dość.

I znowu czekają nas długie, zimowe poranki. Nadchodzi zmiana czasu na zimowy. Już w ten weekend wskazówki zegarka cofniemy z godziny trzeciej na drugą. Po co to wszystko?  Dla efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Czy tak jest rzeczywiście? Opinie w tej sprawie są podzielone.

Z raportu na ten temat przygotowanego przez Fundację Republikańską wynika, że dla całej gospodarki korekta godziny to gigantyczne koszty ekonomiczne i społeczne.

Przy przechodzeniu na czas zimowy niemal cały ruch pasażerski - kolej, linie lotnicze czy autobusowe - musi na godzinę zostać wstrzymany. Wielu przewoźników wprowadza wtedy specjalne rozkłady jazdy.

Kłopoty mają też banki. Jak podaje Fundacja, większość z nich musi wyłączyć nawet na kilka godzin swoje systemy bankowości elektronicznej. W części nie można wtedy też płacić kartą czy wyjmować pieniędzy z bankomatów.

Zmiana czasu ma też nieobojętny wpływ na nasze zdrowie, bo  prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego. Często łączy się ze zmianą naszych przyzwyczajeń, takich jak  pory wstawania, czy spożywania posiłków. Modyfikacja dobowego rytmu wpływa na wydzielanie hormonów - kortyzolu i melatoniny.

Tego majstrowania przy czasie powoli wszyscy mają dosyć, a sprawą zajęła się sama Bruksela. Wedle zapowiedzi rzeczniczki Komisji Europejskiej wkrótce opinia publiczna pozna raport prezentujący liczbę zwolenników zniesienia zmiany czasu.

Z przeprowadzonych przez Komisję konsultacji społecznych wynika, że opowiedziała się za tym większość spośród kilku milionów ludzi, którzy wzięli udział w ankietach. Na razie trwają prace w tej sprawie.

Przypomnijmy, że podział na czas letni i zimowy chce zlikwidować też Polskie Stronnictwo Ludowe.  Projekt już został w złożony Sejmie.

[email protected] fot. Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu