Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
10/02/2014 - 11:57

Zmarł Konstanty Konar. Zachował wierność Solidarności

W miniony piątek (7 lutego) po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Konstanty Konar, działacz pierwszej Solidarności, więziony w 1984 roku. 12 lutego skończyłby 74 lata.
Urodził się i całe życie mieszkał w Chełmcu. Blisko 40 lat, do emerytury w 1995 roku pracował w ZNTK (dzisiaj Newag). Był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w ZNTK, uczestnikiem akcji protestacyjnych i strajku okupacyjnego sądeckiego ratusza w styczniu 1981 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemnej "S", organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin, wydawał i kolportował bibułę. W marcu 1984 r. został aresztowany za przynalezność do zdelegalizowanej "S" i "działalność antypaństwową"; w więzieniu na Montelupich w Krakowie siedział do lipcowej amnestii. Po odzyskaniu wolności zaangażował się w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii kolejowej.
Prywatnie śp. Konstanty Konar był szwagrem Andrzeja Szkaradka, przywódcy sądeckiej Solidarności.
- Kostek zdążył odebrać trzynastego grudnia zeszłego roku przyznany mu rok wcześniej przez prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, Krzyż Wolności i Solidarności. Ideałom Solidarności pozostał wierny do końca - mówi Andrzej Szkaradek.
Pogrzeb śp. Konstantego Konara odbędzie się dzisiaj na cmentarzu heleńskim w Nowym Sączu. Początek uroczystości pogrzebowych o godz. 14.
(s), fot. Leś






Dziękujemy za przesłanie błędu