Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
22/03/2023 - 09:50

Wójt Podegrodzia: ekologia to podstawa, Jezioro Rożnowskie musi być czyste

Już czternaście samorządów z terenu Sądecczyzny poparło inicjatywę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin w sprawie rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego. Teraz stanowisko w tej sprawie zajmą samorządowcy z Podegrodzia.

Wójt Podegrodzia: ekologia to podstawa, Jezioro Rożnowskie musi być czyste

O szczegółach inicjatywy SKT „Sądeczanin” pisaliśmy szczegółowo w publikacji  Jarosław Baziak: „Czas na gamechanger w sprawie Jeziora Rożnowskiego” Przypomnijmy jednak w telegraficznym skrócie. W związku z trwającym już bardzo długo impasem w sprawie systemowego rozwiązania oczyszczania Jeziora Rożnowskiego ze śmieci, SKT „Sądeczanin” podjęło inicjatywę dotyczącą powołania funduszu celowego, na który spółka Tauron Ekoenergia odprowadzałaby 2 procent rocznych zysków na rewitalizację i oczyszczanie brzegów jeziora.

Stworzony fundusz pozwoliłby systemowo zamknąć sprawę odpowiedzialności za utrzymanie czystości zbiornika. Dzięki temu, na pewno w dłuższej perspektywie czasu uwolniłoby to potencjał turystyczny regionu z korzyścią dla samorządów i mieszkańców.     

Zobacz też: Radni Rytra: turyści oceniają Sądecczyznę jako całość. Jezioro Rożnowskie musi być zrewitalizowane                                                            

Inicjatywę tę – radni byli jednogłośni – poprały Gródek nad Dunajcem, Nawojowa, Stary Sącz, Nowy Sącz, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Korzenna, Kamionka Wielka, Łososina Dolna, Rytro, miasto Grybów, gmina Grybów, Łabowa i powiat nowosądecki.

Teraz stanowisko zajmą w tej sprawie radni z Podegrodzia. Jak wyjaśnia wójt Stanisław Banach projekt uchwały został przekazany – zgodnie z procedurami – do poszczególnych komisji rady, a procedowany będzie na najbliższej sesji zaplanowanej zaraz po świętach wielkanocnych. Sam wójt ma już wyrobione stanowisko w tym temacie. – Ekologia powinna być dla nas wszystkich podstawą. Dlatego oczywistym jest, że Jezioro Rożnowskie, jako największy zbiornik wodny na Sądecczyźnie, musi być czyste. I co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. My sami w Podegrodziu - choć właścicielem cieku, jest RZGW - systematycznie oczyszczamy Dunajec i jego brzegi. Wyciągamy z wody wszystko, co możemy. Co roku też sami mieszkańcy gminy, w ubiegłym najmocniej wybrzmiało to w Podrzeczu, organizują sprzątanie całego terenu naszego samorządu. To najlepiej świadczy o bardzo wysokim poziomie ich świadomości ekologicznej. Wszystkie te zebrane śmieci przejmujemy potem my jako gmina i z własnego budżetu płacimy za ich utylizację. Bo dla nas to też rzecz oczywista i nie podlegająca dyskusji – mówi twardo wójt. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)

Dziękujemy za przesłanie błędu