Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 3 października. Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy
15/11/2021 - 12:35

Ważne zmiany w paszportach covidowych. Weszły w życie nowe zasady

Unijne certyfikaty covidowe będą teraz ważne dłużej, przez rok od daty przyjęcia trzeciej dawki szczepionki. Taką decyzję podjął resort zdrowia po konsultacji z radą medyczną. Certyfikat można pobrać z internetowego konta pacjenta lub za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Czytaj też Będą mogli sprawdzać w sądeckich firmach czy pracownicy się zaszczepili?

Jak wyjaśniał w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dokument zostanie wygenerowany automatycznie. -  Te osoby, które zostały zaczepione trzecią, przypominającą dawką, mają w systemie przedłużony paszport covidowy o dwanaście miesięcy. Termin biegnie od daty przyjęcia preparatu.

Przypomnijmy, że trzecia dawka szczepionki jest dostępna od 2 listopada,  dla każdego kto skończył 18 lat. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie sześciu miesięcy od pełnego zaszczepienia. Z danych resortu zdrowia wynika, że dawkę przypominającą przyjęło ponad 1,2 mln osób.

Tymczasem kolejne kraje wprowadzają obostrzenia epidemiczne – informuje Polskie Radio.  W Austrii od dziś obowiązuje lockdown dla obywateli, którzy nie są w pełni zaszczepieni albo nie są ozdrowieńcami. Z kolei na Słowacji obowiązują covidowe przepustki do zakładów pracy. Zasady bezpieczeństwa zaostrzono też w Holandii.

Czytaj też Zbadali to pierwszy raz. Tak nas truje dwutlenek azotu z rur wydechowych 

Jak będzie w Polsce? Wedle zapewnień rządu na razie nie będzie dodatkowych obostrzeń. Te aktualne obowiązują do końca miesiąca. ([email protected]) fot. unsplashDziękujemy za przesłanie błędu