Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
09/03/2022 - 14:10

Ważą się losy popularnego sądeckiego sklepu. Do podjęcia jest trudna decyzja

Szerokim echem odbiła się sprawa likwidacji sklepu PSS Społem przy ul. Armii Krajowej w Nowym Sączu. Mieszkańcy osiedla Gołąbkowice protestują przeciwko decyzji Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej o wypowiedzeniu umowy najmu lokalu. Zarząd GSM wysłał nam swoje oświadczenia w tej sprawie.

Kilka dni temu, przed sklepem PSS Społem przy ul. Armii Krajowej w Nowym Sączu odbył się protest. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie, że zostanie on zlikwidowany, bo, jak mówili, przez lata przyzwyczaili się do robienia w nim zakupów. Przypomnijmy, że Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa (GSM) wypowiedziała umowę najmu lokalu. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Po publikacji artykułu skontaktował się z nami Jarosław Iwaniec – prezes GSM, wyjaśniając jak sytuacja wygląda z jego perspektywy. Jak pisze, stosunki prawne pomiędzy PSS Społem, a GSM dotyczące obiektu przy ulicy Armii Krajowej 15 reguluje umowa z 1989 roku.

- Jej warunki nie były przestrzegane przez Zarząd PSS Społem, który m.in. nie miał prawa do podnajmu lokali bez zgody GSM, a podejmował takie działania. Dodatkowo Zarząd PSS, powództwem IC 8/10, zażądał przeniesienia własności obiektu przy ulicy Armii Krajowej 15 na własność PSS Społem, czyli odebrania tego majątku, wraz z gruntem, mieszkańcom Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej – pisze zarząd GSM.

- Roszczenie to okazało się całkowicie bezpodstawne (wyrok IC 104/19). Sąd rejonowy oraz sąd apelacyjny w Krakowie uznały, że majątek ten nie należy się PSS Społem, ale Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, czyli mieszkańcom. Wbrew temu, co w wywiadzie stwierdził prezes PSS – czytamy dalej.

GSM wspomina również, że wyrok dotyczący lokalu przy ulicy Armii Krajowej 15 jest prawomocny. Jak twierdzi zarząd spółdzielni mieszkaniowej, potwierdza to, że próba odebrania własności lokalu przez PSS nie miała podstaw prawnych.

- Na mocy tego wyroku sklep przy ulicy Armii Krajowej pozostał i pozostanie własnością Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zgodnie z paragrafem 7, cytowanej na wstępnie umowy, strony mogą wypowiedzieć umowę najmu z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, co zrobiły władze Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej – przekazuje GSM

- Zgodnie z regulaminami oraz zasadami obowiązującymi w Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zarząd GSM nie zawiera, ani też nie kontynuuje umów handlowych z podmiotami gospodarczymi, które pozostają z nim w sporze sądowym – dodaje spółdzielnia mieszkaniowa.

GSM poinformował nas jednocześnie, że w miejsce obecnie istniejącego sklepu, powstanie nowy, prowadzony przez podmiot nie będący w sporze.  Zarząd GSM po raz kolejny wspomina także, że wycofa się z wypowiedzenia umowy z PSS Społem. – Warunkiem jest zaprzestanie przez PSS dalszych prób odebrania majątku mieszkańcom GSM – kończy swoją wiadomość zarząd GSM.

Pytania, z prośbą o komentarz do całej sytuacji, wysłaliśmy także do zarządu PSS Społem w Nowym Sączu. ([email protected], fot.: DS)Dziękujemy za przesłanie błędu