Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
24/10/2014 - 11:35

Warsztaty terapii zajęciowej odpowiadają na artykuł

Środowiska warsztatów terapii zajęciowej w naszym powiecie są głęboko wzburzone treścią artykułu zamieszczonego na portalu „Sądeczanin” w dniu 09.10.2014 w zakładce Gospodarka pt. „Cyganowice: Otworzą Zakład Aktywności Zawodowej"...
Szanowna Redakcjo,

Środowiska warsztatów terapii zajęciowej w naszym powiecie są głęboko wzburzone treścią artykułu zamieszczonego na portalu „Sądeczanin” w dniu 09.10.2014 w zakładce Gospodarka pt. „Cyganowice: Otworzą Zakład Aktywności Zawodowej”, w którym podważono sens i istnienie WTZ.

Przykro nam, że lekko oceniono wieloletnią pracę pracowników WTZ oraz rodziców, którzy poczynili wiele starań, aby warsztaty powstały i nadal robią wszystko, aby utrzymać je na właściwym poziomie. Pochopnie i bez znajomości tematu przedstawiono efekty rewalidacji i rehabilitacji społecznej i zawodowej uczestników warsztatów zapominając o tym, jakim ludziom te placówki służą, ile dobrego dla nich robią, jakie osiągają efekty rozwoju oraz jak cenią sobie pobyt w warsztacie osoby niepełnosprawne i ich rodzice.

Stwierdzenie, że WTZ nie spełniają swojej roli mija się całkowicie z prawdą i jest krzywdzące dla osób niepełnosprawnych korzystających z tej formy rehabilitacji, gdyż każdy WTZ przygotowuje uczestników do podjęcia pracy w odpowiednich warunkach.

Bulwersującym jest stwierdzenie, że „WTZ stały się przechowalnią dla zatrudnionej w nich kadry”. Kadra zatrudniona w WTZ musi wykazać się nie tylko odpowiednim wykształceniem, ale również wyjątkowymi predyspozycjami do pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Istniejący system prawny zakłada, że dorosłe osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają możliwość skorzystania z rehabilitacji społecznej i zawodowej prowadzonej w WTZ, co ma im ułatwić podjęcie zatrudnienia. Pozostałe osoby powinny znaleźć miejsce w środowiskowych domach samopomocy i ośrodkach wsparcia.

W imieniu środowiska warsztatów terapii zajęciowej - uczestników, rodziców, kadry oraz stowarzyszeń i fundacji prowadzących WTZ – oświadczamy, iż popieramy wszelkie formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że umieszczane na Państwa portalu artykuły oparte będą na rzetelnej analizie stanu faktycznego i obowiązujących przepisów.

Z poważaniem,

Ewa Bulanda Al-Mashan, WTZ w Lipnicy Wielkiej przy gminie Korzenna
Wanda Kosiba, WTZ przy Spółdzielni Inwalidów „Karpaty” w Białej Niżnej
Łucja Kurczyńska, WTZ w Czarnym Potoku przy Stowarzyszeniu „Dolina Dunajca” w Łącku
Urszula Potoniec-Mędoń, WTZ w Gostwicy przy Stowarzyszeniu Rodziców Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk”
Elżbieta Kawula, WTZ Tymbark
Jan Reszkiewicz, WTZ przy Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem MADA w Nowym Sączu
Antoni Obrzut, WTZ w Siołkowej przy gminie Grybów
Maciej Olchawski, WTZ przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach
Paweł Jasiński, WTZ przy Stowarzyszeniu „Nadzieja” w Nowym Sączu






Dziękujemy za przesłanie błędu