Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
04/05/2021 - 10:45

Sądeccy samorządowcy nie są zachwyceni pomysłem radnych z Wałbrzycha

Przyjęcie przez wałbrzyskich radnych uchwały o obowiązkowym szczepieniu przeciw COVID-19 wszystkich dorosłych mieszkańców i osób pracujących w mieście jest jednym z gorących tematów ostatnich dni. Zapytaliśmy, co o tej decyzji sądzą władze i radni Nowego Sącza?

Fot. EC Audiovisual Service

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu wałbrzyscy radni przyjęli uchwałę, która wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców Wałbrzycha i osób pracujących na terenie tego miasta.

Z inicjatywą podjęcia takiej uchwały wystąpił do rady miejskiej prezydent Wałbrzycha, który jest lekarzem z zawodu. Za przyjęciem tej uchwały głosowało 22 radnych, trzech było przeciw. Jednocześnie wałbrzyscy radni przyjęli apel o wpisanie COVID-19 na listę chorób zakaźnych i skierowali go do ministra zdrowia.

Decyzja wałbrzyskich radnych już budzi, nie tylko w tym mieście olbrzymie kontrowersje. Dlaczego? Jak na razie szczepienie przeciw COVID-19 jest dobrowolne. Wałbrzyską uchwałę pod kątem legalności badają już teraz służby wojewody dolnośląskiego, które mogą uchylić przepisy proponowane przez radę.

Zapytaliśmy prezydenta Nowego Sącza oraz sądeckich radnych, co sądzą o decyzji wałbrzyskich radnych?

- Broń Boże. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem przymusowych szczepień – powiedział Sądeczaninowi prezydent Ludomir Handzel. – Uważam, że w tej kwestii powinna być pełna dobrowolność. Powinna to być indywidualna decyzja każdego człowieka.

Gospodarz miasta dodał, że w Nowym Sączu został zorganizowany Punkt Szczepień Powszechnych. Każdy mieszkaniec może się zapisać i zaszczepić.

- Moim zdaniem podjęcie takiej uchwały nie było chyba przemyślane – uważa sądecki radny Krzysztof Ziaja (Klub Koalicja Nowosądecka). – Żyjemy przecież w kraju wolnym, są przecież granice przyzwoitości, które należy przestrzegać. Jestem zwolennikiem tego, że człowiek ma wolną wolę, ma prawo wyboru i powinien postępować tak, jak podpowiada mu sumienie.

Radny Ziaja zaznacza, że ludzie mają różne uwarunkowania zdrowotne, które sprawiają, że ktoś nie może się szczepić. Są też takie czy inne przekonania, które ktoś reprezentuje. To wszystko, jego zdaniem trzeba brać pod uwagę.

- Albo się ktoś decyduje się na szczepienie, albo nie? Nic na siłę – stwierdza. – Uważam, że jest to zły pomysł. Jeśliby coś takiego miało być wprowadzone w Nowym Sączu? Na pewno nigdy czegoś takiego nie poprę.

Co sądzi o dość decyzji wałbrzyskich radnych kolejny sądecki radny dr Krzysztof Głuc?

- Powiem tak: uchwalić można wszystko. Moim zdaniem taka uchwala jest niezgodna z prawem. To wynika po pierwsze z reguł konstytucyjnych, z podstawowych wolności i praw jednostki.

Radny Głuc (Klub PiS Wybieram Nowy Sącz) uważa, że nie można zmusić kogoś do określonych zachowań, choć, jak zaznacza, jest to zachowanie pożądane zarówno z punktu widzenia indywidualnego, jak i też zbiorowego – społecznego.

- Uważam, że rady gmin nie mają żadnych kompetencji w tej sprawie – dodaje nasz rozmówca. - Dla mnie jest to bezsprzeczne i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Pomysł dziwny. Bardzo chciałbym zobaczyć uzasadnienie tej uchwały wałbrzyskich radnych, przede wszystkim na jakie przepisy prawa powołali się tamtejsi radni. i.michalec@sadeczanin.info, fot. EC/EP Audiovisual ServiceDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020