Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
10/06/2017 - 12:40

W Stróżach wmurowali kamień węgielny pod budowę Narodowego Centrum Autyzmu [ZDJĘCIA]

W Stróżach odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Narodowego Centrum Autyzmu. Uroczystość rozpoczęła się mszą w Kościele Parafialnym NMP w Stróżach. Następnie wszyscy uczestnicy nabożeństwa przemaszerowali na plac budowy ośrodka dla chorych na autyzm.

Pomysłodawcą budowy Wioski Życia w Stróżach jest senator Stanisław Kogut. Ośrodek będzie miejscem stałego pobytu dla osób cierpiących na autyzm. Jest to jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny ośrodek w Polsce.

W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego wzięła udział wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, parlamentarzyści – senator Stanisław Kogut, poseł Barbara Bartuś oraz poseł Jan Duda, a także inni zaproszeni goście.

- Bardzo dobrze, że powstają w Polsce takie ośrodki, jak ten w Stróżach. W dzisiejszych czasach, gdy nie mamy jeszcze w pełni stworzonego systemu wsparcia dla osób z autyzmem, tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne – mówi Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Narodowe Centrum Autyzmu jest budowane na terenie dawnej cegielni i zajmie powierzchnię 3 tys. metrów kwadratowych. Koszt budowy ośrodka dla cierpiących na autyzm ma wynieść około 10 milionów złotych. 

- Polska jest dopiero u początku rozwoju tego typu placówek. Do tej pory w systemie opieki społecznej czy też systemie ochrony zdrowia takich placówek było bardzo mało w naszym kraju. Część z tych ośrodków jest budowana przez instytucje państwowe czy samorządowe, ale również bardzo ważną rolę odgrywa sektor pozarządowy – fundacje i stowarzyszenia – tak jak w Stróżach – dodaje wiceminister zdrowia.

RG ([email protected]), Fot. RG

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Narodowego Centrum Autyzmu w Stróżach
W Stróżach odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Narodowego Centrum Autyzmu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Parafialnym NMP w Stróżach. Następnie wszyscy przemaszerowali w uroczystym pochodzie na plac budowy ośrodka dla chorych na autyzm.


Dziękujemy za przesłanie błędu