Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
24/11/2022 - 13:30

W Nowym Sączu powstaje druga tężnia solankowa. Zgadnijcie gdzie

W Nowym Sączu rozpoczęła się budowa drugiej w mieście tężni solankowej. Gdzie została zlokalizowana?

Jedyna jak na razie tężnia solankowa funkcjonuje w Parku Strzeleckim, nieopodal ogródka, w którym mogą bawić się najmłodsi mieszkańcy miasta. Tężnia w parku funkcjonuje już od kilku miesięcy. Prace przy jej budowie zakończyły się w grudniu 2021 roku, ale dopiero w kwietniu tego roku, gdy zrobiło się cieplej ją uruchomiono. Wtedy już nie było obaw, że woda wykorzystywana w tężni, płynąca w obiegu zamkniętym zamarznie.

Teraz budowana jest druga tężnia, troszeczkę mniejsza. Będzie ona znajdowała się pod estetyczną wiatą. W jaką część miasta wpisze się ta druga tężnia? Jest budowana na osiedlu Gorzków, konkretnie przy Zespole Szkół nr 5 – Specjalnych przy ul. Magazynowej.

Inwestycja jest realizowana w ramach zadania budżetowego pn. „Tężnia solankowa – sięgnij po zdrowie i relaks”. Projekt zwyciężył w tym osiedlu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021.

Inwestycja jest właśnie realizowana. Do przetargu na wykonanie tego zamówienia wystartowała tylko jedna firma z Nowego Sącza. Teraz jej pracownicy stawiają już konstrukcję wiaty. Z budżetu miasta na to przedsięwzięcie zostanie wyasygnowana kwota ponad 22 tysięcy złotych.

Tężnia solankowa na osiedlu Gorzków będzie mniejsza od tej w Parku Strzeleckim. Posiadała będzie oświetlenie LED. W jej wnętrzu zostanie umieszczona faszyna z witek brzozowych/gałęzi tarniny. Tężnia będzie ogólnodostępna. Ma być gotowa jeszcze w tym roku. ([email protected]), fot. Czytelniczka.Dziękujemy za przesłanie błędu