Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
09/11/2018 - 20:05

W Nowym Sączu, jak długi i szeroki, śpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego

Punktualnie o godz. 11.11 we wszystkich sądeckich szkołach i przedszkolach rozlegał się hymn Polski. Nowy Sącz włączył się dzisiaj w ogólnopolską akcję "Rekord dla Niepodległej". Ci najmłodsi oraz nieco starsi - uczniowie szkół podstawowych i średnich wspólnie śpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Do akcji "Rekord dla Niepodległej", którą realizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, włączyło się w sumie ponad 24 tysiące szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w kraju oraz szkół polonijnych z całego świata. Uczniowie odśpiewali 4. zwrotki hymnu.

Dzisiaj w Nowym Sączu gościła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. Ona też, oczywiście włączyła się w tę akcję. Pani kurator śpiewała hymn wspólnie z  uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków i Szkoły Podstawowej nr 7 im. Obrońców Pokoju w Nowym Sączu, a także zastępcą prezydenta miasta Jerzy Gwiżdżem, ppłk Henrykiem Kiełbasą, szefem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu.

- Spotykamy się w zupełnie wyjątkowej chwili i jesteśmy świadkami wyjątkowego wydarzenia – setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Polacy tak długo walczyli o wolną Polskę, tak bardzo jej pragnęli, tyle osób zginęło po to, żebyśmy dzisiaj mogli stać w tym miejscu i śpiewać z wielką radością i dumą nasz hymn narodowy - zwróciła sie Barbara Nowak do młodzieży i grona pedagogicznego szkół.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, w którym młodzież kształci się w klasach mundurowych, brygadier Związku Strzeleckiego "Strzelec" Sławomir Szczerkowski dziękował uczniom za wspólnie śpiewanie hymnu.

- Zwrócicie uwagę, że hymn jest pieśnią, która nas łączy - podkreślił dyrektor Szczerkowski. - Jako naród nie mamy dwóch hymnów, nie ma w Polsce sytuacji, żeby były dwa godła, nie ma różnych flag. To jest to, co nas łączy, a nie dzieli. Dlatego zapamiętajcie ten wyjątkowy dzień, ten rok, kiedy świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości, bo w drugiej takiej okrągłej rocznicy nie będziemy uczestniczyć. Pamiętajcie też, że nie musimy walczyć o niepodległość, bo my ją mamy. Ale pamiętajmy też, że nic nie jest nam dane raz na zawsze, dlatego dbajmy o to, by tak zostało.

Wszystkie placówki oświatowe, które wzięły udział w biciu "Rekordu dla Niepodległej", otrzymają pamiątkowe dyplomy – zapowiedziała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Opr. Im, źródło i fot.: UM w Nowym Sączu.

Śpiewano Mazurka Dąbrowskiego
Śpiewano Mazurka Dąbrowskiego


Dziękujemy za przesłanie błędu